Egy 4000 1/min fordulatszámmal forgó lendítőkerék egyenletesen lassulva 2 óra alatt áll le.Hány fordulatot tesz meg eközben ? elvileg 240000-nak kell az eredmények lennie de nem tudom hogy tudnám kiszámolni ...2014. ápr. 6. 16:43
1/1 bongolo válasza:
n = 4000 1/perc
t = 120 perc
Ha ennyi idő alatt leáll a forgás, akkor a lassulás:
β = 4000/120 1/perc² = 100/3 1/perc²
vagyis percenként 100/3-dal csökken a fordulatszám.
t idő alatt az összes megtett fordulat:
N = 1/2·β·t²
N = 1/2·100/3·120² = 100·120·20 = 240000
Ezt az 1/2·β·t² képletet biztos tanultátok akkor, amikor a szögsebességről (ω) és szöggyorsulásról (β) volt szó. Ha szögsebesség helyett fordulatszámmal számolunk, és β értékét is azzal kompatibilis mértékegységgel számoljuk ki, akkor is érvényes marad a képlet.