Mi a megoldás ebben a feladatban a b-re? És valaki le tudná egyszerüen írni hogy hogyan kapom meg?

[link]
2011. okt. 21. 18:22
 1/10 anonim válasza:
a h a z i d (pont) h u oldalon ingyen írják a leckét!
2011. okt. 21. 19:13
 2/10 anonim válasza:
hazid.hu
2011. okt. 21. 19:14
 3/10 bongolo ***** válasza:

f(x) = 2-3x³


Úgy látom, hogy teljesen hasonló feladatokat adsz fel itt embereknek, de nem tűnik úgy, hogy tanulnál az egészből. Egyikre se írtál még választ, hogy megértetted, vagy gondod van még, vagy egyszerűen, hogy "kösz". Olvasod a válaszokat?


Az ilyen feladatoknál két dolog szükséges:

- kell tudni a legfontosabb deriválási szabályokat

- kell tudni egy pontban adott meredekséggel egyenes egyenletét felírni.


Írd már meg, milyen deriválási szabályokat tudsz, és segítünk, ha valamelyikkel problémád van.


(5)' = ...


(n·x)' = ...

(x/n)' = ...


(xⁿ)' = ...

(ⁿ√x)' = (x^(1/n))' = ...

(1/xⁿ)' = (x^(-n))' = ...

Ez a 3 fentebb egy kaptafára megy


(ln x)' = ...

(lg x)' = (ln x / ln 10)' = ...


(sin x)' = ...

(cos x)' = ...


szorzat:

(f(x)·g(x))' = ...

(x²·ln x)' = ...

hányados: a szorzatra visszavezethető:

(1/f(x))' = (f(x)^(-1))' = ...

(f(x)/g(x))' = ...


belső függvény:

f(g(x))' = ...

sin(x²)' = ...

((x²+5x+1)³)' = ...


---

A másik dolog volt egyenes húzni az érintőhöz. Itt az a lényeg, hogy az érintő meredeksége megegyezik a derivált értékével abban a pontban. Tehát pl. ebben a feladatban h'(3) = -81, tehát az egyenes meredeksége m=-81, ezt valószínű tudod. Az egyenes keresztülmegy a (3, h(3)) ponton, hiszen az x=3-hoz tartozó érintőről van szó. h(3)=-79. Tehát x=3-nál y=-79 mélyen van az egyenes pontja. Mivel az egyenes meredeksége m=-81, ezért x=2-nél 81-gyel magasabban, x=0-nál már 3·81-gyel magasabban jár az egyenes, vagyis az y tengelyt az y=-79+3·81 = 164 pontban metszi. Ez lesz a "b" értéke.

2011. okt. 22. 00:50
 4/10 A kérdező kommentje:
Szia. Előszöris köszi a válaszokat. Amúgy nem az összes kérdést én írom ki, eddig én öt darabot írtam ki. Nemnagyon értettem ezeket a feladatokat, ezért is kérdeztem meg itt őket. Bár most már a legtöbbjüket ki tudom számolni még mindíg akad olyan amit nem. És nagyon fontos hogy hibátlanul oldjam meg őket ezért még ha ki is tudom őket számolni a biztosnág kedvéért azokat is megkérdezem itt, hogy biztosra menjek, mert mint modtam tényleg nagyon fontos! :)
2011. okt. 22. 11:07
 5/10 bongolo ***** válasza:

"még mindíg akad olyan amit nem"


például?

2011. okt. 22. 21:54
 6/10 A kérdező kommentje:

Szia. Például itt van két előzőleg kiírt kérdésem amelyekre megkaptam a választ és a levezetést is (az egyikre pont tőled) de még így sem értettem meg teljesen hogy miért is van így ez a példa.


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..


http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2011. okt. 22. 23:01
 7/10 bongolo ***** válasza:
Figyelj. Nem jó taktikával válaszolsz. Most sem mondtad meg, hogy mit nem értesz, csak annyit, hogy "így sem értettem meg teljesen". Szóval mit nem értesz? Azt, hogy miért annyi a derivált, vagy hogy mi az a belső függvény, vagy hogy miért x^(1/2) a √x, vagy hogy mi köze van a meredekségnek a deriválthoz, vagy mit??? Így nem tudunk segíteni, legyél konkrétabb.
2011. okt. 23. 01:09
 8/10 A kérdező kommentje:

:) én nem taktikázva kérdezek :)

ha van kedved magyarázni, akkor amiket leírtál itt az utolsó kommentodban azokat mind elmagyarázhatod. :) Mert tudom hogyan kell deriválni, de itt ebben a kettőben amit belinkeltem nemtudom, hogy hogyan.

2011. okt. 23. 11:30
 9/10 bongolo ***** válasza:

Bár udvariatlan dolog smiley-val annyit válaszolni, hogy "azokat mind elmagyarázhatod", megteszem.


1) √x

Máshogy ezt úgy lehet írni, hogy x^(1/2). Ezt biztos tanultátok, tudni kell. (Gondolj arra, hogy hogyan kell hatványt négyzetre emelni: a hatványkitevőt meg kell szorozni kettővel. 1/2·2 = 1, vagyis (x^(1/2))² = x¹ = x)


Szóval √x deriváltja ugyanaz, mint x^(1/2) deriváltja. Hatvány deriváltja pedig így kell:

(xⁿ)' = n·xⁿ⁻¹

Most n = 1/2, n-1=-1/2. Tehát:

(√x)' = 1/2·x^(-1/2)

Negatív hatvány a szám reciproka: x⁻¹ = 1/x

Most tehát x^(-1/2) = 1/(x^(1/2)) = 1/√x

Összevonva:

(√x)' = 1/(2√x)


2) 1/(x-1)


f(x) = 1/(x-1)

1/x deriváltját tudjuk (felteszem, hogy tudod), de itt nem pontosan az van. Vezessünk be egy g(x) függvényt:

g(x) = x-1

A függvényből ez lesz:

1/g(x)

Hivatalosan ezt így szokták írni: f(g(x)) = 1/g(x), de ne ijedj meg ettől a jelöléstől. Lehetne úgy is jelölni, hogy

y = x-1

f(y) = 1/y

Bárhogy is jelöljük, ezt nevezzük összetett függvénynek. Most nem túl bonyolult az összetett függvény, van benne egy reciprok külső függvény és egy x-1 belső függvény.

Összetett függvényt úgy kell deriválni, hogy deriváljuk a külső függvényt, meg a belsőt is, és a kettőt összeszorozzuk.

Az, hogy deriváljuk a külső függvényt, olyankor az f(y)=1/y függvény y szerinti deriválására kell gondolni.

(f(y))' = -1/y²

(Ugye ezt érted, miért? Gondolj arra, amit a √x-nél írtam.)

és mivel y=x-1, ezért a külső függvény deriváltja ez lesz:

-1/(x-1)²

Ezt kell megszorozni g(x) (ha jobban tetszik, y) deriváltjával. x-1 deriváltja pedig 1, tehát marad minden...


3) Ehhez az összetett függvény deriválás dologhoz nézzünk egy érdekesebb függvényt:

f(x) = sin(2x²)

A külső függvény a szinusz, a belső függvény pedig 2x²

y = 2x²

f(y) = sin y

Deriváltak:

(f(y))' = cos y

y' = 4x

A teljes derivált ezek szorzata:


(sin(2x²))' = cos(2x²)·4x


4) derivált és meredekség.


A deriváltat gondolom így tanultátok: lim Δy/Δx

Vagyis az a szám, hogy ha kicsit jobbra mész az x tengelyen, annak hányszorosával megy feljebb a függvény képe az y tengelyen. Ez pedig, gondolj bele, éppen a függvény meredeksége azon a helyen.


---


Ezekből mindent értettél?

2011. okt. 24. 01:05
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszi :D
2011. nov. 9. 10:53