2014. ápr. 21. 14:48
1/3 anonim válasza:
(1-u)² + u² = r²
(7-u)² + u² = r²
1 - 2u + u² + u² = r²
49 - 14u + u² + u² = r²
1 - 2u + 2u² = r²
49 - 14u + 2u² = r²
----------
48 - 12u = 0
u = 4
1 - 8 + 32 = r²
r² = 25
r > 0
r = 5
O(4; 4)
2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2014. ápr. 21. 18:33
3/3 anonim válasza:
Egyszerűbb abból kiindulni, hogy a kör bármely húrjának felezőmerőlegese a kör középpontján áthalad.
A (1; 0) és (7; 0) pontok a körön vannak, ezért egy húr végpontjai. Ennek a szakasznak a felezőmerőlegese x = 4 , ebből megvan a középpont x koordinátája.
(Ez ránézésre is látszik, vagy felírhatjuk a felezőmerőleges egyenes normálvektoros egyenletét: egy normálvektor az (1;0) és átmegy a (4;0) ponton.)
Mivel y = x, ezért a kör középpontja (4;4)
Megjegyzés: Ebből a megoldásból a kör sugara nem jön ki, de azt nem is kérdezték.