Ebből hogy jön ki a C? (egyenletrendszer)

(x-2)^2+(y-2)^2=25 és a x+7y=-9, tudom hogy behelyettesítéssel, de a másodfokú egyenletnél a gyök alatt mínusz lesz nálam.

2014. ápr. 19. 13:32
 1/8 anonim ***** válasza:

x=7y+9



(7y+9-2)^2 +(y-2)^2=25

(7y+7)^2 +(y-2)^2=25


49y^2+2*7*7y+49+ y^2-2*2*y+4=25

49y^2+y^2+98y-4y+49+4=25


50y^2+94y+53=25


50y^2+94y+28=0


25y^2+47y+14=0 (egyszerűsítve 2-vel lehet mással is lehet, én ránézésre csináltam)

a=25 b=47 c=14


gyök alatti rész a megoldóképletből: b^2-4ac

47^2-4*25*14= 2209-1400


valamit elszámoltál biztos

2014. ápr. 19. 13:48
 2/8 anonim ***** válasza:

Az első válaszoló is elszámolta már az első lépésnél:

x=-7y-9 helyesen átrendezve a második egyenletet.


Ezután visszaírva x-et az első egyenletbe lépésről lépésre levezethető a megoldás:

(-7y-11)^2+(y-2)^2=25

49y^2+154y+121+y^2-4y+4=25

50y^2+150y+100=0

y^2+3y+2=0


Ezt a másodfokú egyenletet megoldva a diszkrimináns pozitív lesz, a két valós gyök pedig:

y1=-1

y2=-2


Ezután az x koordináták már egyszerűen számíthatók a második egyenletből:

x1=-2

x2=5


Ellenőrzéshez pedig a WolframAlphát javaslom, ha nem vagy biztos a dolgodban. Saját példád:

[link]


A szintaktikára sem kell nagyon ügyelni a beírásnál, az esetek többségében meglehetősen intelligensen felismeri, mit is szerettél volna beírni. :)

2014. ápr. 19. 14:55
 3/8 anonim ***** válasza:

# 2/2


a tied se jó


x+7y=-9 /-7y

x= -7y-9

2014. ápr. 19. 15:41
 4/8 A kérdező kommentje:
Jól írta a második csak a mínusz kevésbé látszik. Én is így számoltam, de mivel (-7y-11)^2 lett ezért úgy cnsiáltam hogy -(7y+11)^2, de ahogy leírtad az alapján simán (7y+11)^2, leírnád nekem légyszíves hogy miért, mert most összekavarodtam sajnos:D
2014. ápr. 19. 18:29
 5/8 anonim ***** válasza:

#3: Miért, én mit írtam? :)


Kérdező:

[[(-1)*(7y+11)]^2=(-1)^2*(7y+11)^2=(7y+11)^2

Tehát nem csupán (-1)-et emelsz ki a hatványból, hanem a négyzetét.


Vagy ha jobban tetszik, elvégezheted az (a+b)^2=a^2+2ab+b^2 azonosságot a (-7y-11)^2-re úgy, hogy a=-7, b=-11. Ekkor (-7y)^2+2*(-7y)*(-11)+(-11)^2 egyenlőség ugyanazt az eredményt adja.


Harmadik lehetőség: felírva az (a-b)^2=a^2-2ab+b^2 azonosságot az eredeti (-7y-11)^2 hatványra úgy, hogy a=-7, b=11. Ekkor az eredmény (-7)^2-2*(-7)*11+11^2, ami értelemszerűen szintén megegyezik az eddigiekkel.


Vagy akár kiszámíthatod a (-7y-11)*(-7y-11) szorzatot is! AZ eredmény egészen hasonló lesz a fentiekhez. :)

2014. ápr. 19. 20:40
 6/8 anonim ***** válasza:
Kis korrigálás még egyszer átolvasva az előző üzenetemet: a 2. és 3. esetnél természetesen a=-7y a sima -7 helyett.
2014. ápr. 19. 20:43
 7/8 anonim ***** válasza:

ááh bocsánat... rossz a szemem nem láttam a - jelet az = után XD


de hát sikerült ezzel annyira összezavarni a kérdezőt hogy inkább megcsinálta magának a házit

2014. ápr. 20. 08:16
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, most már megértettem!:) Csak a mínuszba összezavarodtam, és zavart hogy nem értem, szóval inkább leírtam ide:D
2014. ápr. 21. 10:50