2014. ápr. 15. 11:07
1/1 anonim válasza:
Írjuk át az 1-et 10-es alapú logaritmusra: 1=lg(10):
lg(x-3)+lg(10)=lg(x) /az I. logaritmus azonosságot használva:
lg(10(x-3))=lg(x) /a logaritmusfüggvény szigorú monotonitása miatt
10(x-3)=x /zárójelbontás
10x-30=x /-10x
-30=-9x /:(-9)
10/3=x, ami több, mint 3, szóval ez lehet megoldás.
Ellenőrzés:
bal oldal: lg(10/3-3)+1=lg(1/3)+lg(10)=lg(10/3)
jobb oldal: lg(10/3)
Tehát a megoldás helyes.