Egy 6m hosszú gerenda tömege 40 kg. A gerendát egyik végétől 1m-re ékre fektetjük.Mekkora erővel lehet ezen a végén egyensúlyban tartani?


Előre köszi! Ha jó a válasz megy a zöld kéz! :)



2014. ápr. 13. 18:51
 1/2 anonim ***** válasza:
A gerenda tömegéből adódó nehézségi erőt úgy vedd fel, hogy az a gerenda közepében hat. Írd fel forgatónyomatékokra, vagyis M=F*x, x az erő alátámasztástól mért távolsága. A gerenda forgatónyomatéka és az egyensúlyban tartó erő forgatónyomatéka megegyezik, tehát m(gerenda)*g*x(1)=F*x(2). F-et kell kiszámolnod és kész.
2014. ápr. 13. 19:04
 2/2 Tom Benko ***** válasza:
@1: És mi van a gerenda túlvégével? A helyes megoldás: Mindkét végre felírjuk a tömegét, ezek adnak külön-külön egy-egy forgatónyomatékot, valamint a tartóerő is. Ezek összege kell, hogy 0 legyen. Innen már számolható a tartóerő.
2014. ápr. 14. 22:50