Egy kerékpárverseny útvonala 6 km. Egyik versenyző, nevezzük A-nak,2 perccel előbb ért célba, mint B. Ha A percenként 0,1 km-rel kevesebbet, B pedig ugyanennyivel többet tett volna meg, akkor B ért volna 2 perccel előbb a célba. Mekkora a kerékpárosok sebessége?2014. ápr. 9. 17:30
1/1 anonim válasza:
Legyen
S = 6 km - a verseny távja
d = 0,1 km/p - a sebesség változás nagysága
va = ? - az A versenyző
vb = ? - a B versenyző sebessége
A szövegből kiderül, hogy
va > vb
így a következő két egyenlet írható fel:
S/vb - S/va = 2
S/(va - d) - S/(vb + d) = 2
Ebből a két egyenletből az adódik, hogy
va - vb = d
Ha ezt párosítod az első induló egyenlettel, akkor az
S/vb - S/va = 2
va - vb = d
egyenletrendszerből adódik egy másodfokú egyenlet, amit megoldva
va = 0,6 km/p
vb = 0.5 km/p
megoldás jön ki.
DeeDee
**********