Cíí._. kérdése:

Hogyan lehet ezt az egyenletrendszeres feladatot megoldani? Valaki levezetné nekem?

Egy kerékpárverseny útvonala 6 km. Egyik versenyző, nevezzük A-nak,2 perccel előbb ért célba, mint B. Ha A percenként 0,1 km-rel kevesebbet, B pedig ugyanennyivel többet tett volna meg, akkor B ért volna 2 perccel előbb a célba. Mekkora a kerékpárosok sebessége?
2014. ápr. 9. 17:30
 1/1 anonim ***** válasza:

Legyen

S = 6 km - a verseny távja

d = 0,1 km/p - a sebesség változás nagysága

va = ? - az A versenyző

vb = ? - a B versenyző sebessége


A szövegből kiderül, hogy

va > vb

így a következő két egyenlet írható fel:

S/vb - S/va = 2

S/(va - d) - S/(vb + d) = 2


Ebből a két egyenletből az adódik, hogy

va - vb = d


Ha ezt párosítod az első induló egyenlettel, akkor az

S/vb - S/va = 2

va - vb = d

egyenletrendszerből adódik egy másodfokú egyenlet, amit megoldva

va = 0,6 km/p

vb = 0.5 km/p

megoldás jön ki.


DeeDee

**********

2014. ápr. 10. 16:06