Hány olyan z egész szám van, amelyre a 9/ (z-3) tört értéke is egész szám?

Tudom hogy nem nehéz megszámolni,de én a módszerre lennék kíváncsi,amivel a nehezebbek is megoldhatok...
2014. ápr. 5. 21:04
 1/3 anonim ***** válasza:
Őszintén szólva fogalmam sincs, hogyan szokás ezt matekórákon szépen megoldani. Józan paraszti ésszel gondolkozva akkor lesz a tört értéke egész szám, ha a nevezőben a számláló osztói vannak. Általános esetben ehhez elvégzed a számláló prímtényezős felbontását, amiből meghatározhatók az osztók (jelen példa esetén 1, 3, 9). Mivel az egész számok halmaza magában foglalja a negatív számokat is, ezért a -1, -3 és -9 osztó esetén is egész számot kapsz eredményül. Értelemszerűen ezekhez a számokhoz hozzá kell adni hármat ahhoz, hogy megkaphasd z értékét. Összesen tehát 6 megoldás van.
2014. ápr. 5. 21:23
 2/3 anonim ***** válasza:

Gyakorlatilag az első válaszoló megadta a jó megoldást. Formalizmussal.


9/(z-3) értéke akkor egész, ha (z-3)|9 (olvasd: z-3 osztója a 9-nek). Vagyis fel kell írnunk 9 osztóit, ehhez fel kell írnunk a prímtényezős alakot: 9=3*3, így osztói: 3^2 ; 3^1; 1, vagyis 9; 3 és 1. Mivel z az egész számokra van megszorítva, ezért értéke negatív is lehet, tehát az osztókhoz még be kell sorolnunk az ellentetteket is: -9 ; -3 ; -1 ; 1 ; 3 ; 9, ezekkel kell egyenlővé tennünk z-3-at:


z-3=-9

z-3=-1

.

.

.


Ezeket az egyenleteket megoldva megkapjuk z lehetséges értékeit.

2014. ápr. 6. 00:37
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2014. ápr. 6. 13:21