Adott egy 5m széles terem. Hány lépéssel jutunk el az egyik végébôl a másikba ha mindig felezzük az elôzô lépésünket? Egy átlagos emberi lépés 1m.

b: mekkora kezdôlépés kell hogy biztosan elérjük a terem másik végét?



Azt kaptam hogy 1m esetén nem érjük el a terem végét mert a határérték 2. És 2,5-nél nagyobb számok esetén érjük el a másik végét, 2,5 esetén csupán megközelítjük


Jó így?


2014. ápr. 2. 10:39
 1/1 anonim ***** válasza:

Mivel ez egy mértani sorozat, ezért az összegképlettel kell számolnunk: S(n)=5, a(1)=1, q=1/2, n a kérdés:


1*((1/2)^n-1)/(1/2-1)=5 /átalakítjuk


-2*2^(-n)+2=5 /-2; :(-2)


2^(-n)=-1,5


Pozitív alapú hatvány sohasem lesz negatív, így ennek nincs megoldása, tehát 1 méteres kezdőlépéssel nem fogunk eljutni a terem végébe.


A második részét parametrikusan kell megoldanunk: itt a(1)=a is ismeretlen lesz:


a*((1/2)^n-1)/(1/2-1)=5 /átalakítás után


-2a*2^(-n)+2a=5 /:(-2a)


2^(-n)-1=-2,5/a /+1


2^(-n)=-2,5/a+1


Az előbb megállapítottuk, hogy pozitív alapú hatvány sohasem lesz negatív (pontosabban nempozitív), így a jobb oldalnak pozitívnak kell lennie, vagyis


-2,5/a+1>0 /-1


-2,5/a>-1 /*a (a>0, így a reláció megmarad)


-2,5>-a /:(-1)


2,5<a, tehát 2,5 méternél nagyobbnak kell lennie a léptünknek, hogy elérjünk a túloldalra.


Gyanítom, hogy nem így számoltál, de ezek szerint az a módszer is eredményre visz (hacsak nem próbálgattad). A lényeg, hogy az eredmény jó.

2014. ápr. 2. 14:59