Matek kis érettségi szöveges feladat, de hogyan?

Sziasztok! Ma írtam matekból kis érettségit és a legutolsó feladatot egyáltalán nem tudtam megoldani. Valaki elmagyarázná? Így szólt: Egy rendezvény összköltsége 180 000 Ft. A szervezők 20%-os haszonnal dolgoznak. Ha még 10 jegyet eladnak, 240 forinttal olcsóbban árusíthatják a jegyeket. Hány darab jegyet kell eladni, hogy 240 forinttal olcsóbban árusíthassák őket?
2014. márc. 31. 16:15
 1/2 anonim ***** válasza:

180000-20%=144000 ennyinek kell a jegyek árának lennie


eladtak x jegyet

y: a jegy ara

1. xy=144000 -> x= 144000/y

---

ha 10 el több jegy 240-es áron az 144000

2. (x+10)*(y-240)=144000

---


1.-t beírni 2.-ba

(10+144000/y)*(y-240)=144000

10y-2400+144000-34560000/y=144000 ____/*y

10y^2-2400y+144000y-34560000=144000y

10y^2-2400y-34560000=0

másodfokú megoldás: 1982.900963551203 és -1742.900963551203

mivel a jegy ára nem szokott negatív lenni, így y = 1982.900963551203


ezt beírni az 1.-be

x=144000/1982.900963551203

x= 72,62087348130011


ell:

2.be beírni

(x+10)*(y-240)=144000

(72,62087348130011+10)*(1982.900963551203-240)=144000

144000=144000


tehát

10+72,62087348130011 jegyet kell eladniuk, hogy 240-el olcsóbban tudják adni, de csak egész számú jegy létezik, így 10+73db-ot kell eladni

2014. márc. 31. 16:50
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi!
2014. ápr. 5. 23:11