Paraméteres egyenlet- hogyan?


Bár nem házi feladat, de mégis fontos: dogára gyakorolok és nem tudom hogy hogyan kell megoldani egy paraméterese egyenletet. Mi a módja? Leírok egy feladatot, így gondolom könnyebb lesz magyarázni:


Milyen k e R értéknél lesz az x2-7x+k=0 egyenlet egyik gyöke -2?


Illetve másik feladat: Mekkorának válasszuk c-t, hogy az x2+(3c+1)x+4c=0 egyenlet gyökei négyzetének összege 1/3 legyen?


Tényleg inkább a magyarázat lenne a fontos, nem pedig a feladat megoldása. Előre is köszönöm!


2009. dec. 16. 20:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

semmi különös. Felírod a megoldóképletet, mint a paraméter egy függvényét, aztán megnézed, hogy a paraméter milyen értékére lesz pont jó a dolog.


Pédáként a két feladat:


x^2-7x+k=0 két gyöke: 7+-gyök(49-4k)/2. Ez csak akkor lehet -2, ha a gyök előtt mínusz áll (ellenkező esetben pozitív valós szám vagy komplex szám lenne a gyök), és a gyök-nek 11 nek kell lennie, tehát 49-4k=11ˇ2=121 ->k=-18


a második: az egyenlet gyökei a gyökök és együtthatók kapcsolata miatt 3c+1. Ebből meg már megy

2009. dec. 16. 20:42
 2/7 A kérdező kommentje:
ezt nem nagyon értem: tehát 49-4k=11ˇ2=121 ->k=-18
2009. dec. 16. 21:29
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

kihozol a paraméterre egy összefüggést és azt megoldod. Az elsőben a megoldóképletből az jött ki, hogy ha az egyik gyök -2, akkor k-ra teljesül az alábbi:

49-4k = 121

49-121 = 4k

-72 =4k

-18 =k


Melyik rész nem volt érthető?

2009. dec. 16. 22:27
 4/7 A kérdező kommentje:
így már értem, köszi a segítségedet!
2009. dec. 17. 19:44
 5/7 anonim ***** válasza:

k=18 nál

Gondold végig úgy,

hogy beírod az x helyére a megadott értéket,

és máris kijön mennyi lesz így a k.

2009. dec. 18. 17:26
 6/7 anonim ***** válasza:
a 17 26-os vagyok minusz 18 bocsi!
2009. dec. 18. 17:27
 7/7 anonim ***** válasza:

(-2)(-2)-7(-2)+k=0

4+14+k=0

k=-18

2009. dec. 18. 17:30