Dx/ (y^2+x^2) ^ (3/2) ezt integrálni, hogyan kell megoldani?

2014. márc. 16. 07:36
 1/4 anonim ***** válasza:

A felírt képleted alapján nem teljesen világos, hogy egy differenciálegyenletet kellene megoldanod, vagy egy paraméteres integrálról van szó. Ha az utóbbiról van szó, akkor azt én így írtam volna le (lásd képletsor elejét):

int(dx/ (y^2+x^2) ^ (3/2))=x/(y^2·gyök(x^2 + y^2))+C.

Sz. Gy.

2014. márc. 18. 21:04
 2/4 A kérdező kommentje:

koszonom a valaszod!


igazabol a levezetesre gondoltam hogy hogy jott ki egyes lepeseknel....meg lehet ezt oldani mindenfele trigonometrikus szubsztitucio nelkul?


sec,hasonlokat nem is vettunk mink..szoval


pl. ilyen modon megoldani?


1/u^(3/2) = u^(-3/2) és ezt leinterálni? u = x^2 + y^2

2014. márc. 19. 16:57
 3/4 anonim ***** válasza:
Ez a feladat az R(x,gyök(a^2+x^2)) alakú integrandusok kategóriájába tartozik. x/a=sh(t), x=a*sh(t), valamint a dx=a*ch(t)*dt helyettesítéssel a gyökkifejezés kiküszöbölhető. Megjegyzésként írom, hogy hasonló lesz a helyzet az összes {...-5/2,-3/2,-1/2,1/2,3/2,...} alakú gyökkitevő esetén is.
2014. márc. 21. 21:23
 4/4 anonim ***** válasza:
Tehát a befejezés vázlatosan: int((x^2+y^2)^(-3/2))dx=int(dt/(y^2 cosh(t)^2))=-2/(y^2*exp(2t)+1)=(x-gyök(y^2+x^2))/(y^2gyök(y^2+x^2)). Figyelembe kell még venni, hogy a két érték között 1/y^2 állandó az eltérés. Sz. Gy.
2014. márc. 21. 22:15