2-3x+2xa másodikon ezt, hogy kell integrálni x zárójelekbe?


Gondolom ilyet (x.1)x(x.2)

Ilyen formában gondolom


2014. jan. 28. 18:18
 1/5 anonim ***** válasza:
Tanulj meg zárójelezni rendesen, mert ez így értelmetlen.
2014. jan. 28. 19:41
 2/5 A kérdező kommentje:
(X+1).(x+2) erre gondoltam
2014. jan. 28. 21:00
 3/5 anonim ***** válasza:
Úgy lenne célszerű leírni, hogy (x+1)(x+2). Ez x^2+3x+2 (még véletlenül sem hasonlít a kérdésben leírtra, viszont ha (x-1)(x-2) lenne, akkor már kicsit hasonlítana). Mindkét esetben fel kell bontani a zárójelet és tagonként keresel egy függvényt, amit deriválva megkapod az eredetit.
2014. jan. 29. 16:27
 4/5 anonim ***** válasza:

Na tehát (x+1)(x+2)=x^2+3x+2


Ez egy egyszerű polinom, az integrálási szabály a következő:


Ha adott p(x)=x^n hatványfüggvény, akkor annak az integrálja, vagy másnéven a primitív függvénye:


P(x)=integrál x^n dx= x^(n+1)/(n+1)


Azaz hatványfüggvényt úgy integrálsz, hogy a kitevőt növeled 1-el és a növelt kitevő számértékével osztasz.


A példában ezért:


x^3/3+1,5x^2+2x+konstans a megoldás.

--------------------

----------------------


Ellenőrizni úgy tudod, ha lederiválod x szerint, ha a kezdeti függvényt kapod, akkor jól integráltál.


Látod azt is, hogy a konstans deriváltja zérus lesz.


Ez nem véletlen, hiszen egy integrál végeredménye végtelen sok görbét jelent (a példában harmadfokú párhuzamos görbesereget), azaz nincs egyértelműen meghatározva.


Ezért ezeket az integrálokat határozatlan integrálnak nevezzük.


Ha bizonyos kezdetiérték feltételek adottak, például tudjuk azt, hogy a primitív függvénynek adott x helyen mekkora értéket kell felvenni, akkor már a megoldás egyértelművé vállik, azaz határozottá.


Ezt úgy hívjuk, hogy határozott integrál.


Például keressük meg azokat a megoldásokat, amelyek x=0 esetén 1-et adnak.


Ebben az esetben azonnal látszik, hogy a megoldás az alábbi:


x^3/3+1,5x^2+2x+1


Azaz a konstans=1.


Azt is látod, hogy ez már nem párhuzamos görbesereg, hanem pontosan egy görbe, mégpedig folytonos görbe.

Ezt úgy hívják hogy integrálgörbe.


Na jó, már így is többet mondtam, mint ami a kérdés volt, remélem hasznosnak véled, és átgondolod alaposan a leírtakat.

2014. jan. 29. 19:18
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2014. jan. 29. 20:28