Működik-e tetszőleges p prímre ℤp fölött a másodfokú egyenlet szokásos megoldóképlete? Milyen feltétel adható arra, hogy egy ℤp[x]-beli másodfokú polinomnak legyen megoldása?


2014. márc. 6. 21:43
 1/5 anonim ***** válasza:
69%

Amennyire én tudom, a Zp gyűrű nem nullosztómentes, ami azt jelenti, hogy az a*b=0 egyenentek nem csak akkor van megoldása, ha a és/vagy b értéke 0. Ezért gondolom nem.


A második kérdésre ha találok választ, megírom.

2014. márc. 6. 21:48
 2/5 vurugya béla ***** válasza:

Az egyszerűbb esetekre sem egyszerű!

Pl. x^2=p egyenletre:

[link]

2014. márc. 6. 23:28
 3/5 vurugya béla ***** válasza:
Egyébként az első szerintem téved, mert Zp nullosztómentes, ha p prím.
2014. márc. 6. 23:30
 4/5 bongolo ***** válasza:

Tényleg nem jó az első válasz, hisz épp fordítva van: ℤp nullosztómentes. Ezért (x-a)(x-b)=0 csak akkor teljesül, ha x-a vagy x-b nulla, vagyis a megoldóképlet használható ℤp-ben. Ugyanis a megoldóképlet pont ezt a szorzatot vezeti le.


A feltétel a gyök létezésére egyszerűen a megoldóképletből jön. A 2a-val való osztás rendben van, hisz prím maradékosztályban minden nem nulla számnak van reciproka (multiplikatív inverze).

Csak a négyzetgyök okozhat gondot. A feltétel tehát az, hogy a diszkrimináns négyzetszám legyen modulo p.

Vagyis:

x² ≡ b²-4ac (mod p)

legyen ennek a kongruenciának megoldása az adott a,b,c értékekkel.


(persze ez az x még csak a diszkrimináns négyzetgyöke lesz, ez még nem a polinom gyöke... csak egyszerűbb x-nek jelölni.)

2014. márc. 7. 00:45
 5/5 anonim válasza:

Valójában azon múlik, hogy y^2=k megoldása-e a +k^(1/2) és a -k^(1/2).


Illetve az sem igaz, hogy a 2a-val való osztás rendben van, hiszen modulo 2-ben 2=0.


A feltétel pedig az, hogy b^2-4ac négyzetes maradék legyen.

2014. márc. 24. 12:41