Hogyan oldhato meg az alabbi egyenlet az egesz szamok halmazan?

(x-1)(y+1)+x-y=0

2014. márc. 4. 12:44
 1/3 bongolo ***** válasza:

Kifejtve:

(xy - y + x - 1) + (x - y) = 0

xy + 2x - 2y - 1 = 0

x(y+2) = 2y+1

x(y+2) = 2(y+2) - 3


A bal oldal osztható y+2-vel, akkor a jobbnak is oszthatónak kell lennie. Ami azt jelenti, hogy a 3-nak oszthatónak kell lennie y+2-vel:

y+2 = 3 → y = 1

y+2 = 1 → y = -1

y+2 = -3 → y = -5

y+2 = -1 → y = -3


Ennyi megoldása lehet csak. Az egyes y-onokhoz az x már egyértelműen kijön, nem számolom ki.

2014. márc. 4. 18:14
 2/3 okéé14 ***** válasza:

kedves válaszoló!


Az x(y+2) = 2y+1 -ből hogy lesz x(y+2) = 2(y+2) - 3 ? :P

lehet, hogy csak én vagyok nagyon fáradt, de nem jövök rá...

2014. márc. 5. 15:40
 3/3 bongolo ***** válasza:

Tényleg fáradt lehetsz...

2·2 = 4, 4-3 = 1

2014. márc. 5. 17:23