Egy hegyesszög tangense 2/3. A szinuszát és a koszinuszát hogyan tudjuk megkapni?

Előre is köszönöm a segítségeteket!

2014. márc. 2. 20:32
 1/4 anonim ***** válasza:

Hát, mivel a tangens az adott intervallumban szig. mon. nő, elég egyértelműen. Akár úgy is, hogy kikeresed először a hozzá tartozó szöget...

De ha kinyitod a függvénytáblázatodat, találsz benne egy csomó összefüggést egy szög különböző szögfüggvényei között, abban van a vitamin.

2014. márc. 2. 20:56
 2/4 anonim ***** válasza:

Ismerjük azt az összefüggést, hogy tg(x)=sin(x)/cos(x), tehát ha tg(x)=2/3, akkor sin(x)/cos(x)=2/3. Ha ezt sin(x)-re rendezzük, akkor sin(x)=2*cos(x)/3-at kapunk.


Egy másik ismert összefüggés: (sin(x))^2+(cos(x))^2=1. Ebbe az összefüggésbe kell beírnunk sin(x) "értékét", vagyis 2*cos(x)/3-at:


(2*cos(x)/3)^2+(cos(x))^2=1


Az egyszerűség kedvéért legyen cos(x)=m:


(2*m/3)^2+m^2=1

4*m^2/9+m^2=1 /m^2=9*m^2/9

4*m^2/9+9*m^2/9=1 /összevonás

13*m^2/9=1 /*9; :13

m^2=9/13, gyökvonás után


m=3/gyök(13), vagy

m=-3/gyök(13).


Most írjuk vissza m helyére cos(x)-et:


cos(x)=3/gyök(13), ez lehet, mivel a hegyesszög koszinuszfüggvény-értéke pozitív és 1-nél kisebb, 3/gyök(13) pedig pont megfelel ezeknek a kitételeknek.


cos(x)=-3/gyök(13) nem lehet, mivel a hegyesszög koszinusza pozitív.


Tehát cos(x)=3/gyök(13).


Tudjuk, hogy sin(x)=2*cos(x)/3, ide beírva cos(x) értékét


sin(x)=2*3/gyök(13)/3=2/gyök(13) szinuszértéket kapjuk.


Ellenőrzésként beírható a két megoldás a (sin(x))^2+(cos(x))^2=1 azonosságba:


(2/gyök(13))^2+(3/gyök(13))^2=4/13+9/13=1, ami igaz, így a megoldás jó.

2014. márc. 2. 21:26
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Legegyszerűbben pedig így:

[link]

2014. márc. 2. 21:51
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,rendes volt tőletek!
2014. márc. 2. 22:35