Petruska16 kérdése:

Valaki segítene nekem meg oldani a Fizika házimat?

1. Egy autó 20 másodpercig 50 km/h sebességgel halad, majd ráhajtva a sztrádára a következő 150 métert 10 másodperc alatt teszi meg. Hány km/h az autó átlag sebessége ez alatt a 30 másodperc alatt? 2. Budapest- Makó távolsága 226 km. Mindkét városból egyidejűleg egy-egy autó indul egymás felé. A Budapestről induló sebessége 70 km/h. Makótól 86 km-re találkoznak. Mennyi a másik autó átlagsebessége az elindulás és a találkozás között? 3. A Föld naponta egyszer körbefordul a tengelye körül. A Budapesten áthaladó sebességi kör hossza 27. 000 km. Mekkora m/s sebességgel mozog körbe Budapest? 4, Hány liter a térfogata annak a négyzet alapú hasábnak melynek oldala 10 m és nagysága 2 dm (m3? dm2? cm2? mm3? )3. A Föld naponta egyszer körbefordul a tengelye körül. A Budapesten áthaladó sebességi kör hossza 27. 000 km. Mekkora m/s sebességgel mozog körbe Budapest? 4, Hány liter a térfogata annak a négyzet alapú hasábnak melynek oldala 10 m és nagysága 2 dm (m3? dm2? cm2? mm3? )

2014. febr. 27. 16:21
 1/5 bongolo ***** válasza:

1.

A sebességet először át kell számolni méter per szekundumra:

v = 50 km/h = 50/3.6 m/s = ...

t = 20 s

ez alatt megtett út:

s = v·t = ... számold ki


átlagsebesség: összes út osztva összes idővel

s_össz = ... + 150 m

t_össz = 30 s

v_átl = s_össz / t_össz = ... osszad el.

2014. febr. 27. 20:18
 2/5 bongolo ***** válasza:

2)

s = 226 km

v₁ = 70 km/h

Ha Makótól 86 km-re találkoznak, akkor a Makóról induló útja:

s₂ = 86 km

A Budapestről indulóé pedig:

s₁ = 226-86 km


v₂ = ?


Most nem kell átszámolni m/s-ba, teljesen jó úgy is, hogy az út km-ben, a sebesség pedig km/h-ban van. Ha időt számolunk, az majd órában jön ki.


Tudjuk, hogy v=s/t. Mivel s₂ ismert, ezért t₂ kellene még, hogy kijöjjön v₂.

A két autó egyszerre indult, ezért találkozásig ugyanannyi időt mentek: t₂ = t₁

Ha ki tudjuk számolni t₁-et, meglesz t₂ is.


Az első autó sebességéből ki tudjuk számolni: t₁ = s₁/v₁ = ... számold ki. Órában jön ki.


A többi ugye megy már? v₂ = s₂/t₂

2014. febr. 27. 20:26
 3/5 bongolo ***** válasza:

3)

t = 1 nap

Mivel a másik adat km lesz, érdemes átváltani órába, és akkor ismert mértékegység, km/h lesz a sebesség.

t = 24 h


Nem sebességi kör, hanem szélességi kör.

s = 27000 km


Budapest 1 nap alatt s utat tesz meg, sebessége v=s/t

v = 27000 km / 24 h = ... km/h

Ezt még át kell számolni m/s-ba, amihez el kell osztani 3,6-del.

2014. febr. 27. 20:35
 4/5 bongolo ***** válasza:

4)

Négyzet az alapja, aminek az oldala 10 m. A négyzet területe:

  A = 10m·10m = 100 m²

A "nagysága" gondolom a magassága akar lenni.

  h = 2 dm

Mivel a többi oldal méter, ezt is először méterbe érdemes átváltani:

  h = 0,2 m

A hasáb térfogata úgy jön ki, hogy az alapterületet megszorozzuk a magassággal.

  V = A·h = 100 m² · 0,2 m = 20 m³


Nem tudom, a zárójeles dolgok mit jelentenek. a négyzetdeciméter meg négyzetcentiméter egyáltalán nem illik a térfogathoz.

2014. febr. 27. 20:42
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm sokat segítettél :)
2014. febr. 28. 00:02