Valaki segítene?

Figyelt kérdés

Jövő héten le kell adnom a fizikai olimpiaszt, de sajnos nem tudok egyáltalán neki fogni,ugyanis olyan tanárunk van aki semmit sem tanit meg az órán és ráadásul heti egyszer van fizika orám...

[link]

Ha lenne valaki olyan jo hogy segítene megoldani "csak" a 3as és a 6os feladatot.

Nagyon hálás lennék ha valaki segítene...



2014. febr. 27. 11:13
 1/2 bongolo ***** válasza:

3)

A sűrűségből és a térfogatból ki tudod számolni, hogy mennyi a víz tömege.

Aztán a tömeg, a hőmérséklet-változás meg a fajlagos hőkapacitásból kijön, hogy hány joule munka kellett a melegítéshez. Ez lesz a Q hő, amit az a) kérdez.

Ezek mennek, vagy kell valamit magyarázni?


b) Megvan a szükséges munka meg az idő (váltsd át másodpercre!), abból kijön a teljesítmény. 1 J = 1 Ws ugye...


c) A teljesítményből és a feszültségből kiszámolhatod az áramerősséget. Utána azokból már az ellenállás is rögtön kijön.


Próbáld meg ezeket kiszámolni és kérdezz, ha valami nem tiszta.

2014. febr. 27. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 bongolo ***** válasza:

6)

A sugár alapján a gömb térfogatát ki tudod számolni, meg is adták a képletet hozzá.

A hidrogén sűrűségéből és a térfogatból kijön a hidrogén tömege. A ballon anyagának a tömege is megvan, tehát tudod a teljes ballon tömegét. És persze a súlyát is.

a) Felhajtóerő a kiszorított levegő súlya. Vagyis akkora levegő súlya, amekkora a ballon térfogata. Tehát a térfogatból és a levegő sűrűségéből ki tudod számolni a kiszorított levegő tömegét, aztán a g-vel kijön a súlya is. Az Fv pont ugyanannyi, csak éppen felfelé hat.

A rajzon ugye a ballonra hat lefelé a súlyereje, felfelé a felhajtóerő, ezt mindkettőt a ballon közepére érdemes rajzolni. A felhajtóerő a nagyobb. A zsinór pedig tartja a ballont, tehát a ballon aljára hat még egy tartóerő is lefelé, és ez pont akkora kell legyen, hogy a három erő eredője nulla legyen. Ezeket az erőket kellett berajzolni. Hatnak még erők a zsinórra is meg a talajra is, de azt nem kell rajzolni.


b) Dehogynem, az F erő pont ez lesz. Szóval a tartóerő ellenereje hat fent a zsinórra felfelé. Aztán ugyanekkora erő hat a zsinórra lent lefelé is, ahol ki van kötve. És annak az ellenereje hat a talajra felfelé.


c) Azért emelkedik, mert a fejhajtóerő nagyobb, mint a súlya. Ahogy feljebb kerül, kisebb lesz a levegő sűrűsége, ezért a felhajtóerő is csökken, lassul az emelkedés. Amikor a felhajtóerő lecsökken akkorára, mint a súlya, akkor áll meg.

A felhajtóerőt a térfogattal, sűrűséggel és g-vel lehet számolni, ahogy fentebb is. A súlyt tudod, ebből kijön az a sűrűség, amikor a felhajtóerő megegyezik a súllyal.

Ilyenkor már csak két erő hat a ballonra, ez ugye tiszta...

2014. febr. 27. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!