Egy egyenlő szárú háromszögben egy 1,5 m-es és egy 0,5 m-es kör van, ezek a körök érintik egymást és a háromszög oldalait. Mekkorák a háromszög oldalai?

Ezt,hogy kell megcsinálni...órán ilyen arányosságokat vettünk, először kiszámoltuk a magasságot...csak nem rtem,hogy hogy és azt sem,hogy hogy kell tovább folytatni...

2014. febr. 27. 14:16
 1/2 anonim ***** válasza:

Nagyon sok aránypárt lehetne felírni, én ezeket választottam:

[link]

Így érthető?

2014. febr. 27. 16:08
 2/2 anonim ***** válasza:

"Rossz" szokásomhoz híven az általános megoldás egy változata (levezetés nélkül). :-)


Legyen

R = 1,5 m - a nagyobbik

r = 0,5 m - a kisebbik kör sugara

a = ? - a háromszög alapja

b = ? - a háromszög szára


Ha

q = R/r


akkor

a = 2R√q

========

és

b = R√q[(q + 1)/(q - 1)]

=================


A példa adataival

q = 1,5/0,5

q = 3

így

a = 2*1,5√3

a = 3√3

======


b = 1,5√3[(3 + 1)/(3 - 1)]

b = 1,5√3(4/2)

b = 3√3

======


DeeDee

**********

2014. febr. 27. 19:17