Kombinációs egyenlet, hogy kell?


Nem találok rá példákat a neten, a következők a feladatok:


1) (n-2)! = n!/12

2) (n!/(n-5)!)/(2*n!/(n-4)!)+(n!/(3*(n-3)!))/(n!/(n-4)!)=4


2014. febr. 23. 23:36
 1/3 anonim ***** válasza:

1.) Átszorzás után: 12 = n!/(n-2)!

Azaz kihasználva a faktoriális definícióját: 12 = n*(n-1).

Mivel n csak egész szám lehet, így csak a 4 a megoldás. (A hivatalos befejezés a másodfokú egyenlet megoldása, és a -3 megoldás kizárása.)


2.) n!*(n-4)! / (n-5)!*2*n! + n!*(n-4)! / 3*(n-3)!*n! = 4

(n-4)! / (n-5)!*2 + (n-4)! / 3*(n-3)! = 4

(n-4) / 2 + 1 / 3*(n-3) = 4

6*(n-3)*(n-4) + 1 = 48*(n-3)

6n^2-42n+73 = 48n-144

6n^2-90n+217=0

Ennek nincs egész megoldása. (A diszkrimináns gyöke nem egész.)

2014. febr. 24. 06:39
 2/3 anonim ***** válasza:

Bocsánat, a 2.)-ben hiba van. Helyesen:


2.) n!*(n-4)! / (n-5)!*2*n! + n!*(n-4)! / 3*(n-3)!*n! = 4

(n-4)! / (n-5)!*2 + (n-4)! / 3*(n-3)! = 4

(n-4) / 2 + 1 / 3*(n-3) = 4

(n-4) + 2 / 3*(n-3) = 8

3*(n-3)*(n-4) + 2 = 24*(n-3)

3n^2-21n+38 = 24n-72

3n^2-45n+110=0

Ennek nincs egész megoldása. (A diszkrimináns gyöke nem egész.)

2014. febr. 24. 06:45
 3/3 anonim ***** válasza:

1/

(n-2)! = n!/12


(n-2)! = n(n-1)(n-2)!/12


1 = n(n-1)/12


12 = n(n-1) (Itt már látszik, hogy 12 = 4*3, nϵN, n=4)


n^2 - n - 12 = 0


n = -3 Nem megoldás


n = 4 Megoldás

2014. febr. 24. 06:53