Matek feladat, valaki segít nekem?


Bízonyítsa be,hogy 3 egymas utan kovetkezo term.szam kobenek osszege oszthato 9-cel!


addig eljutottam h 3n^3+9n^2+15n+9 a kob.

9 es 9n a negyzeten oazthato 9-cel

es az kene meg h 3n^3+15n oszthato 9-cel,hogy?


2014. febr. 19. 18:43
 1/6 bongolo ***** válasza:

Inkább úgy indulj el, hogy a három számból az egyik osztható 3-mal, a másik kettő pedig 1 illetve 2 maradékot ad 3-mal osztva.

A 3-mal osztható köbe osztható 9-cel (27-tel is), tehát csak a másik kettőt kell nézni.

(3k+1)³ + (3m+2)³

Ha ezt kifejted, mindegyik tag 9 többszöröse lesz.


--

Lehet azt is folytatni, amit elkezdtél. n háromféle lehet:

n = 3k

n = 3k+1

n = 3k+2

Mindegyikre fejtsd ki a 3n³+15n-et...

2014. febr. 19. 20:22
 2/6 A kérdező kommentje:

3n(n^2+5) lesz

3n oszthto 3-mal igy a masik kell meg oszthato lrgyen 3 mal.

n^2+5!

2014. febr. 19. 20:52
 3/6 A kérdező kommentje:
n^2+5 oszthato 3-mal,ezt h bizonyitsam be? mar csak ez kell
2014. febr. 19. 20:55
 4/6 bongolo ***** válasza:

n²+5 nagy egyszerűsítés, ne hagy el az n-nel szorzást.


3n³+15n:


a) n = 3k

3(3k)³ + 15(3k) = 9·() osztható


b) n = 3k+1

3(3k+1)³ + 15(3k+1) = 3·(27k³ + 27k² + 9k + 1) + 15·3k + 15 = 9·() + 3 + 15 ez is osztható


c) n = 3k+2

...

fejezd be

2014. febr. 19. 21:11
 5/6 A kérdező kommentje:

Ja jó,értem.Köszi. :)

Amugy miért nem jó az egyszerűsítés?

2014. febr. 19. 21:15
 6/6 bongolo ***** válasza:

n = 3k esetén a 15n-ben az n adja a másik 3-mas osztót a 9-hez. Ha lehagyod az n-et, nem lesz osztható 9-cel.


n = 3k+1 és 3k+2 esetén is csak a köbössel jön ki a 9-cel oszthatóság, de az nem látszik olyan egyszerűen...

2014. febr. 19. 21:43