Határozzuk meg az összes olyan 2X2-es valós mátrixot, melynek négyzete a nullmátrix?2014. febr. 19. 00:13
1/2 bongolo válasza:
Legyenek a mátrix elemei a,b,c,d:
[ a b ]
[ c d ]
Ez szorozva önmagával. Fel kell írni simán, hogy hogyan kell mátrixot mátrixszal szorozni:
[ a²+bc ab+bd ]
[ ca+dc cb+d² ]
Ez a nullmátrix:
a²+bc = 0
ab+bd = 0 → b(a+d) = 0
ca+dc = 0 → c(a+d) = 0
cb+d² = 0
Ha b=0, akkor a második egyenlet teljesül. Ha behelyettesítjük a b helyére a nullát, ebből végül az jön ki, hogy a,c,d is nulla. Ez a triviális megoldás persze megoldás, de nem ez izgat minket.
Másik lehetőség: b≠0 és d = -a
Ekkor a második és harmadik egyenletek rendben vannak. A másik kettő ugyanazzá alakul:
a² = -bc
Az összes ezt teljesítő mátrixnak nulla a négyzete.
2/2 A kérdező kommentje:
KÖSZI:)
2014. febr. 25. 06:50