Helyettesítéses integrált valaki elmagyarázná nekem?


Azt nem értem a levezetésében, hogy hogyan jön az integrál végén található dx helyébe valami más, hogyha az csak egy jelölés és semmi köze a függvényhez.

Az világos, hogy összetett függvénynek a deriváltja f'(g(x))g'(x) és ha egy olyan függvényt akarok integrálni, aminek ezek a tényezői, akkor f(g(x)) lesz, de pl egy olyan függvénynél, hogy e^(2x)/(1+e^x) már nem lehet ezt használni.


2014. febr. 19. 18:01
 1/4 anonim ***** válasza:

Nagyon jó magyaráz rengeteget lehet tőle tanulni

http://www.youtube.com/watch?v=aGOMgGiMlmc&list=PL6D858A9F84..

2014. febr. 19. 18:06
 2/4 A kérdező kommentje:
Amit linkeltél, abban nekem úgy tűnt, hogy teljesen természetesnek veszi, hogy beszoroz dx-szel, a többi videójában pedig nem találtam ezt a dolgot.
2014. febr. 19. 18:14
 3/4 bongolo ***** válasza:

Szokj hozzá, hogy a deriválást f ' helyett df/dx-nek írod, és ez nem csak jelölés. Az integrálban is az integráljel a Σ módosulása az f dx pedig f·dx szorzás. Szóval a Σ(f·Δx) határértéke az ∫ f dx

Persze ez baromi nagy egyszerűsítés, és vizsgán ne így magyarázd, de sokat segít mindenfélének a megértésében.


∫ e^(2x)/(1 + e^x) dx

Legyen u = e^x

du/dx = e^x

átszorozva dx-szel:

du = e^x·dx

Vagyis ha tudunk a számlálóban e^x·dx-et csinálni, azt kicserélhetjük du-ra

∫ e^x·e^x/(1 + e^x) dx = ∫ u/(1+u) du

= ∫ (1+u − 1)/(1+u) du = ∫ 1 du − ∫ 1/(1+u) du

= u − ln(1+u) + C

= e^x − ln(1 + e^x) + C

2014. febr. 19. 20:43
 4/4 A kérdező kommentje:

Már lassan kezdem érteni, de szerintem ott a gond, hogy nem hoztuk kapcsolatba a függvény alatti területtel az integrált, így aztán arról sem volt szó, hogy azt jelenti az integrál, hogy a Σ(f·Δx) határértéke, hanem egyszerűen leszögeztük, hogy ha F deriváltja f, akkor f integrálja F és úgy jelöljük, hogy ∫ f dx = F+C.

Köszönöm a választ!

2014. febr. 20. 00:53