Egy mértani és egy számtani sorozat első tagja 2. A mértani sorozat 3. , illetve 5. tagja a számtani sorozat 2. , illetve 11. tagjával egyenlő. Mekkora a mértani sorozat 2004. tagja?


2014. febr. 15. 15:52
 1/1 anonim ***** válasza:

Számtani sorozat tagjai: 2; 2+d; 2+2d; ...; 2+10d; ...; 2+(n-1)*d


Mértani sorozat tagjai: 2; 2*q; 2*q^2; ...; 2*q^4; ...; 2*q^(n-1)


A feladat szerint:


2*q^2=2+d


2*q^4=2+10d


Ezzel kaptunk egy kétismeretlenes egyenletrendszert, amit meg kell oldanunk. Érdemesebb így eljárni: szorozzuk az első egyenletet 10-zel:


10*2*q^2=20+10d


2*q^4=2+10d


Most a második egyenletből vonjuk ki az elsőt:


2*q^4-20*q^2=-18 /+18

2*q^4-20*q^2+18=0


Ez másodfokű egyenletre visszavezethető, legyen q^2=x, ekkor


2x^2-20x+18=0 egyenlethez jutunk. Megoldóképletből


x1=9 és x2=1


Ezekből megkapjuk a mértani sorozat quotiensét:


Mivel q^2=x, ezért q1=-3, q2=3; q3=-1; q4=1, ezekből


2*(-3)^4=2+10(d1), tehát d1=16

2*3^4=2+10(d2), tehát d2=16

2*(-1)^4=2+10(d3), tehát d3=0

2*1^4=2+10(d4), tehát d(4)=0, ezekkel ellenőrizhető, hogy a megadott tagok egyenlőek-e.


Ezekből már kiszámolható a sorozat 2014. tagjának értéke. Tudjuk, hogy (a2004)=(a1)*q^2003, így 4 különböző tagot fogunk kapni:


2*(-3)^2003; 2*3^2003; 2*(-1)^2003=-2; 2*1^2003=2.

2014. febr. 15. 16:18