Valaki azt írta nemrég egy gúláról szóló feladat kapcsán, hogy minden beírható gömbbel rendelkező testre érvényes a V = F*r/3 képlet, amiben V - a térfogat, F - a felszín, r - a beírt gömb sugara.

Ki tudná levezetéssel igazolni, hogy kúpra is érvényes ez az összefüggés?



2014. febr. 14. 15:16
 1/5 anonim ***** válasza:

Valahogy így gondoltad?

[link]

"Kúp - beírt gömb" sorban

2014. febr. 14. 17:54
 2/5 A kérdező kommentje:

Valószínűleg az én hibám, hogy félreérthetően fogalmaztam meg a feladatot.


Nem erre gondoltam.

A kúp térfogatának kiszámításával nincs problémám.


A kérdésben említett összefüggést

V = F*r/3

kicsit átalakítva:

V/F = r/3

vagyis hogy a beírható gömbbel rendelkező testek esetén a a térfogat és a felszín hányadosa a gömb sugarának harmadával egyenlő.


Gúla, kocka, gömb esetén egyszerű az igazolás, de kúp esetén nem, ezért erre lennék kíváncsi.

Még valami: nem konkrét számokkal kiszámolt példára gondoltam, - az szerintem nem bizonyítás - hanem algebrai levezetésre.

2014. febr. 14. 21:07
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem értem a problémát.

Az idézett sorban ez a megoldás szerepel:

[link]

Szerintem ezt kérdezed most is.

2014. febr. 14. 22:06
 4/5 anonim ***** válasza:

Értem már, hogy mi okozta a problémát:

Közel azonos címmel ( ...-ből) szerepel egy régi válaszom, azt nézhetted meg ehelyett. Bocsánat a rendetlenségért, ami egyre inkább kezd kialakulni az oldalamon.

2014. febr. 14. 22:24
 5/5 A kérdező kommentje:

Az először ajánlott feladatot talán át lehetne nevezni "Kúptérfogat beírt gömbből"-re :-)

Az utóbbi megoldás már ok, ilyesmire gondoltam. :-)

Köszi a gyors választ.

2014. febr. 14. 22:56