Hogyan tudom ezeket a példákat teljes négyzetté alakítani?


a^2= a négyzeten

Egy kis segítség:

(a+b)^2 = (a+b)*(a+b)= a^2+2ab+b^2 összeg négyzete

(a-b)^2 = (a-b)*(a-b)= a^2-2ab+b^2 különbség négyzete

(a-b)*(a+b)= a^2+ab-ab-b^2 = a^2-b^2 négyzetek különbsége



Légyszi írjátok le a feladat menetét, magyarázattal együtt!

Nem értem! :(

Példák:

x^2+6x+9x= ?

x^2-8x+16= ?


2009. dec. 8. 17:05
 1/7 anonim ***** válasza:

az első példában az utolsó az nem csak simán 9 akart lenni? mert úgy egyszerű.

a második megoldása: x^2-8x+16 ez ugye a kérdés.

a segítség amit írtál szerintem nem egészen így van, de mindegy. az a nevezetes azonosság így szól: (a-b)^2=a^2-2ab+b^2

gondolom ezt nem érted.

figyelj! itt most a=x és b=-4. megnézed, hogy az utolsó szám minek a négyzete. 16=4^2. és az is stimmel, hogy a második tag 2-szer x-4.

tehát a válasz a kérdésedre: x^2-8x+16=(x-4)^2

remélem ezzel segítettem. ha nem érted szólj. és akkor mi van az első feladattal...?

2009. dec. 8. 17:13
 2/7 A kérdező kommentje:

az elsőnél az nem 9x hanem 9, igazad van csak elírtam. :S

amugy tényleg még mindig nem értem de próbálom megérteni.az a baj hogy minden matekos dolgot csak idővel értek meg.

köszi az eddigi segítséget. :)

2009. dec. 8. 18:55
 3/7 A kérdező kommentje:
azt nem értem hogy hogyan jön ki az (x-4)^2
2009. dec. 8. 19:01
 4/7 anonim ***** válasza:
figyelj. meg van a 3 azonosság vége, és látod hogy milyen 2 egyenlet van neked megadva. az előjelek és az x-es tagok alapján próbáld meg felismerni, melyik azonosságbA kell visszahelyettesítened. így az 1. : (x+3)^2 a második: (x-4)^2
2009. dec. 8. 21:28
 5/7 anonim ***** válasza:

mi úgy tanultuk, hogy megnézed az első 2 tagot ami ugye x^2 és 8x.

gyököt vonsz az első tagból, az x. aztán megfelezed a második tagot és a x-et elhagyod mellőle, tehát az 4.

eddig megvan az, hogy x-4. ezt ugye négyzetre kell emelni: (x-4)^2.

tehát a megoldás: (x-4)^2


ellenőrzés: megoldod.

remélem érthető:S

2009. dec. 8. 21:34
 6/7 anonim ***** válasza:

nna. úgy is lehet, hogy:

megnézed, hogy melyik nevezetes azonossággal van dolgod (amiket az elejére írtál)

kijegyzeteled belőle az a-t meg a b-t.

az első egyenletedben:

a^2=x^2

2*a*b=6x ebből ki tudod találni, hogy a b 3.

behelyettesítesz a képletbe:

a^2 + 2*a*b + b^2=(a+b)^2

x^2 + 2*x*3 + 3^2=(x+3)^2


és a másodikat is ugyanígy kell

a^2 + 2*a*b + b^2=(a+b)^2

x^2 - 2*x*4 + 4^2=(x-4)^2



remélem érted :D

2009. dec. 8. 21:40
 7/7 A kérdező kommentje:
köszi a válaszokat :)
2009. dec. 9. 20:02