Hogyan kell teljes négyzetté alakítani? Valaki elmagyarázná nekem részletesen?


pl.: 2x^2 + 12x + 16


nagyon megköszönném.


2010. nov. 20. 15:27
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

Ebben az esetben először le kell osztanod 2-vel, hogy egy x^2-ed legyen csak. Azaz

2*(x^2+6x+8).

Ezután belegondolsz, hogy is néz ki egy teljes négyzet:

(a+b)^2=a^2+2ab+b^2.

Tehát a 6-ot leosztva kettővel megkapod a második tagot, 'b'-t:

2*(x+3)^2 - de ez még nyilván nem lesz jó, hiszen ez nem egyenlő az eredetivel:

2*(x+3)^2= 2x^2+12x+18,

le kell vonni még belőle kettőt:

2*(x+3)^2-2= 2x^2+12x+16

2010. nov. 20. 17:57
 2/3 anonim ***** válasza:
Mármint értelemszerűen nem leosztásra gondoltam, hanem kiemelésre :D
2010. nov. 20. 17:57
 3/3 A kérdező kommentje:
értemostmár :) nagyon köszönööm :D ment a pont !!!
2010. nov. 20. 18:12