Valaki el tudja magyarázni, hogyan kell teljes négyzetté alakítani, a könyv mindössze egy példát ír le, azt is alig lehet érteni?

2011. jún. 21. 18:52
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Vegyünk először egy egyszerűbbet: x^2+6x-4

1) megnézed a sima x-es tag együtt hatóját: 6

2) leírod az x-et, majd hozzáadod az előbbi együtt ható felét: x+3

3) Négyzetre emeled, majd levonod a benne lévő szám négyzetét: (x+3)^2 - 9

4) Hozzáírod az eredetileg benne lévő -4-et: (x+3)^2 -9 -4, összevonva pedig: (x+3)^2-13


Kicsit bonyolultabb, ha nem sima x^2-ünk van, hanem pl 6x^+4x+7

(direkt csúnya számokat választottam)

1)Ilyenkor először kiemelünk 6-ot: 6(x^2+ 4x/6 + 7/6)

2)Megint megnézzük az x-es tag együtthatóját: 4/6

3)Vesszük a felét, és hozzáadjuk az x-hez: x + 2/6

4)Négyzetre emeljük, majd levonjuk a bent lévő szám négyzetét: (x+2/6)^2 - 4/36

5)Hozzávesszük a maradékot: (x+2/6)^2 - 4/36 + 7/6

6)Nem felejtjük el a 6-os kiemelésünket: 6[(x+1/3)+19/18]

7)Felbontva: 6(x+1/3)^2 + 19/3

2011. jún. 21. 19:10
 2/6 A kérdező kommentje:
köszönöm.
2011. jún. 21. 22:15
 3/6 bongolo ***** válasza:
98%

Mind jó, amit drinking straw írt, de én kicsit máshogy magyarázom:


Azt kell nagyon tudni hozzá, hogy (x+b)² = x²+2bx+b²

Tudni alatt nem csak azt értem, hogy le tudd írni, mi az (x+b)², hanem azt is, hogy a fordított irányban is észrevedd az összefüggést.


A kérdéses másodfokú kifejezésnek először csak az első két tagját (vagyis az x²-et meg x-et tartalmazót) kell nézni. Tehát x²+6x-4 esetében az x²+6x-et. Észre kell venni, hogy ez ugyanaz, mint az (x+3)² ELEJE, hiszen

(x+3)² = x²+6x+9

Most egy kicsit állj meg az olvasással, és nézd meg még egyszer, hogy tényleg észreveszed-e ezt.


Van ott még egy +9, de nem baj, azt levonhatjuk. Tehát az első két tagot, x²+6x-et, így írhatjuk fel:

(x+3)²-9


Ehhez már csak hozzá kell venni az eredeti másodfokú kifejezés harmadik tagját, ami most -4, vagyis ez lesz:

(x+3)²-9-4

(x+3)²-13


Kész a teljes négyzetté alakítás.


----


Ha az x²-es tag valahányszorosa szerepel a kifejezésben, akkor a legegyszerűbb kiemelni belőle úgy, ahogy drinking straw írta. (Ha véletlenül négyzetszám az együttható, akkor lehet máshogy is csinálni, de arra majd rájössz, ha már jópárat begyakoroltál.)


Tehát pl. 6x²+4x+7 esetében:

Az első két tagot kell először nézni megint, az ha kiemelünk 6-ot, ez lesz:

6·(x²+4/6) = 6·(x²+2/3)

A zárójelben lévő rész nagyon hasonlít erre: (x+1/3)², hisz

(x+1/3)² = x²+2/3+1/9

Vagyis az első két tagot felírhatjuk így is:

6·( (x+1/3)² - 1/9) = 6(x+1/3)² - 6/9

Ehhez még hozzá kell venni amit lehagytunk, vagyis a harmadik tagot, az most +7:

6(x+1/3)² - 6/9 + 7

6(x+1/3)² - 2/3 + 7

6(x+1/3)² + 19/3


----


A teljes négyzetté alakítás együtt szokott szerepelni a szorzattá alakítással. Valójában teljes négyzetté azért alakítunk, hogy aztán szorzatot csináljunk belőle. Az megy, vagy azt is jó lenne elmagyarázni?

2011. jún. 22. 01:06
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Csak megerősíteni tudom bongolo válaszát.

Leírta az általam vázolt mechanikus lépések elvi alapját. Ha ilyen irányban tanulsz esetleg tovább, és nem csak nyűgként tekintesz a matekra, akkor jobb, ha az elvi hátterét is megérted a lépéseknek.

2011. jún. 22. 01:33
 5/6 A kérdező kommentje:

A mínuszos tagokkal hogyan kell, például: -x^2-4x+3.

Ezzel az eljárással mindig rossz eredmény jön ki.

Vagy ahhoz van egy másik módszer?

2011. jún. 23. 09:17
 6/6 bongolo ***** válasza:
100%

Ugyanúgy kell csinálni, mintha az x²-nek lenne egy szorzója. A negatív x² azt jelenti, hogy minusz eggyel van szorozva, vagyis ki kell emelni minusz egyet:


-x²-4x+3 = -1·(x²+4x) + 3


Most ha nézegeti az ember a zárójel belsejét, rájön, hogy (x+2)² eleje pont úgy néz ki, hiszen az x²+4x+4:


x²+4x = (x+2)² - 4

tehát a teljes kifejezés:

-1·((x+2)²-4)+3

-(x+2)²+4 +3

7-(x+2)²

2011. jún. 23. 12:05