András, Béla, Csaba eltervezték, hogy Kecskeméti matematikai füzetek sorozata 7. kötetében szereplő összes feladatot megoldják úgy, hogy mindegyik feladatot csak egyikőjük oldja meg. Az első nap mind a hárman megoldanak néhány feladatot, ezt követően mindegyik gyerek minden nap ugyanannyi feladatot old meg, mint az első napon. Ha András ötször, Béla háromszor, Csaba kétszer annyi feladatot oldana meg naponta, mint eredetileg letervezték, akkor 10 nap alatt, ha András hétszer, Béla ötször, Csaba négyszer annyi feladatot oldana meg, mint eredetileg tervezték akkor 6 nap alatt végeznének a feladatok megoldásával. Hány nap alatt oldják meg a feladatokat a terv szerint?2014. febr. 4. 19:04
1/2 A kérdező kommentje:
segítségül: csak e néhány nap között lehet választani: 16, 20, 24, 26, 30
2014. febr. 4. 19:06
2/2 anonim válasza:
Tegyük fel hogy x feladat van összesen.
10(5a+3b+2c)=x
6(7a+5b+4c)=x
50a+30b+20c=42a+30b+24c
50a+20c=42a+24c
8a=4c
2a=c
visszaírva az eredetikbe:
10(9a+3b)=x
6(15a+5b)=x
mindkettőből:
90a+30b=x
eredetileg Y nap alatt végeztek volna:
Y(a+b+c)=x
behelyettesítve a 2a=c:
Y(3a+b)=x
Minden gyerek "néhány" tehát nem nulla feladatot oldott meg, tehát le lehet osztani:
Y=30.
Arról fogalmunk sincs hogy hány feladat volt eredetileg vagy melyik gyerek hány példát old meg, csak azt hogy C kétszer annyit mint A és eredetileg 30 napra volt szükség.