Bizonyítás? Teljes indukció vagy esetleg valami mással?


ha n∈Z+

18|2^2n+ 24n-10



2014. jan. 27. 21:00
 1/5 anonim ***** válasza:

Teljes indukció.


n = 1

Könnyen látszik, hogy stimmt.


n = k-ra feltesszük: 18|2^2k+24k-10


n = k+1-re: 18|2^2(k+1) + 24(k+1) - 10. Levezetjük n = k-ból.


2^2(k+1) + 24(k+1) - 10

= 4*2^2k + 24k + 24 - 10

= 4*(2^2k+24k-10) - 4*24k - 40 + 24k + 24 - 10

= 4*(2^2k+24k-10) - 72k + 54


4*(2^2k+24k-10) osztható 18-cal az indukciós feltevés miatt. -72+54 pedig 9*(-8k+6) szintén.


Q. e. d.

2014. jan. 27. 21:34
 2/5 anonim ***** válasza:

= 4*(2^2k+24k-10) - 4*24k - 40 + 24k + 24 - 10

Ebben a sorban + 40 van.

2014. jan. 27. 21:44
 3/5 anonim ***** válasza:
Úgy is meg lehet csinálni, hogy megnézed a tagonkénti maradékot; ha a maradékok összege osztható 18-cal, akkor az egész kifejezés osztható 18-cal.
2014. jan. 27. 21:51
 4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2014. jan. 27. 21:53
 5/5 anonim ***** válasza:
Szívesen.
2014. jan. 27. 21:58