ha n∈Z+
18|2^2n+ 24n-10
2014. jan. 27. 21:00
1/5 anonim válasza:
Teljes indukció.
n = 1
Könnyen látszik, hogy stimmt.
n = k-ra feltesszük: 18|2^2k+24k-10
n = k+1-re: 18|2^2(k+1) + 24(k+1) - 10. Levezetjük n = k-ból.
2^2(k+1) + 24(k+1) - 10
= 4*2^2k + 24k + 24 - 10
= 4*(2^2k+24k-10) - 4*24k - 40 + 24k + 24 - 10
= 4*(2^2k+24k-10) - 72k + 54
4*(2^2k+24k-10) osztható 18-cal az indukciós feltevés miatt. -72+54 pedig 9*(-8k+6) szintén.
Q. e. d.
2/5 anonim válasza:
= 4*(2^2k+24k-10) - 4*24k - 40 + 24k + 24 - 10
Ebben a sorban + 40 van.
3/5 anonim válasza:
Úgy is meg lehet csinálni, hogy megnézed a tagonkénti maradékot; ha a maradékok összege osztható 18-cal, akkor az egész kifejezés osztható 18-cal.
4/5 A kérdező kommentje:
köszönöm:)
2014. jan. 27. 21:53