A és b egységvektorok, közbezárt szögük 60°. (a+b) * (a-b) =?


2014. jan. 26. 16:48
 1/5 anonim ***** válasza:
Nullvektor.
2014. jan. 26. 17:04
 2/5 anonim ***** válasza:
opsz, nem vektor csak szimplán nulla.
2014. jan. 26. 17:04
 3/5 bongolo ***** válasza:

Jól mondja Wampa, de azért nézzük részletesebben:


a)

Két vektor összege a vektorokból készített parallelogramma átlója. A vektorok különbsége a másik átló. Ezen az ábrán csak az összeg van, de képzeld oda a másik átlót is:

[link]

Mivel a és b azonos hosszúságúak, ezért a parallelogramma valójában rombusz. A rombusz átlói merőlegesek, ezért azok skaláris szorzata 0.


b) Másik megoldás:

Simán szorozzuk össze:

(a+b)(a−b) = a²−b²

Mivel a² és b² a vektorok hosszának a négyzete, és mivel a és b azonos hosszú (1), ezért ez 0.


Egyik megoldásnál sem kellett kihasználni, hogy a közbezárt szög mekkora. Minden szögnél 0 a szorzat, ha a vektorok hossza azonos.

2014. jan. 26. 22:03
 4/5 A kérdező kommentje:

nekem 1,732 jött ki.

Kiszámoltam külön a tényezőket:

(a+b)=|a|*cos30*2=négyzetgyök3


(mert a paralelogrammát a 2 átló 4 részre osztja, vagyis megfelezi a 60°ot és a másik átlóval kialakul egy derékszögű háromszög. Mivel a különbségvektor megfelezi az összegvektort, meg kell szorozni 2vel.)


(a-b)=|a|*sin30°*2=1


(a+b)(a-b)=gyök3*1=gyök3=1,732

2014. jan. 29. 16:33
 5/5 bongolo ***** válasza:
a+b és a-b is vektorok. Te kiszámoltad ennek a két vektornak a hosszát (√3 és 1), ez rendben van. Viszont nem a hosszakat kell összeszorozni, hanem a vektorokat. Két egymásra merőleges vektor skalárszorzata pedig nulla, akármilyen hosszúak is. Ugyanis x·y = |x|·|y|·cos γ, és cos 90° = 0.
2014. jan. 29. 23:29