Valaki segítene a matek házimban?

valaki azt mondja pénzem 80 százaléka 5 százalékos ,15 százaléka 3 százalékos, 5 százaléka 2 százalékos kamatot hozott. az évi kamatom 36.400 forint volt. összesen hány forintom volt ?
2014. jan. 23. 17:10
 1/5 anonim ***** válasza:
36400=(80x*1,05)+(15x*1,03)+(5x*1,02) 100x=a pénzed alapból
2014. jan. 23. 17:13
 2/5 A kérdező kommentje:
De én még így sem értem.
2014. jan. 23. 18:24
 3/5 anonim ***** válasza:

36400=84x+15,45x+5,1x


36400=104,55x


36400:104,55=x= kb. 348,16


Alappénz: 34816 Ft


Ellenőrzés: 34816*0,8*1,05+34816*0,15*1,03+34816*0,05*1,02=29245,44+5379,072+1775,616=36400,128 Ft

Ahol kb-t írtam, ott kerekítettem. Így ok?

2014. jan. 23. 18:40
 4/5 anonim ***** válasza:
Ha később ilyet kapnál, a lényeg annyi, hogy a pénzed ismeretlen, így az lesz x. X-et részekre osztjuk, és tudod, hogy mekkorák ezek a részek, pl. 0,5x, 0,4x. Ha egyenletbe felírod, és minden más szám ismert, akkor csak rendezned kell az egyenletet, hogy a végén megkapd az ismeretlen értéket. Ha több ismeretlen van, az már bonyolultabb.
2014. jan. 23. 19:00
 5/5 A kérdező kommentje:
Hát azért ezt még gyakorolnom kell úgy érzem. De azért köszönöm a válaszokat!
2014. jan. 23. 20:12