Segítenél a másodfokú egyenletekkel kapcsolatos matek házimban? (Már megoldottam, de nem lett jó. )


1. Egyszerűsítsd a következő törtet!

(10x^2-13x-3)/-(8x+14x-3)


13+-(gyökalatt13^2-4*10*-3)/2*10=(13+-17)/10=3 és -0,4

-14+-(gyökalatt14^2-4*-8*-3)/2*-8=(-14+-10)/-16=0,25 és 1,5

így: (x-3)(x+0,4)osztva (x-0,25)(x-1,5)


2. x^4+x^2-20=0

a=x^2

a^2+a-20=0

a1,2=-1+-(gyökalatt1^2-4*1*-20)/2*-1=(-1+-9)/-2=-4 és 5

a1=-4 nincs megoldás

a2=5 x=2,23 és -2,23


3. Ez lehet, hogy jó lett.

gyökalattx+2=x-4 /( )^2

értelmezési tartomány: x>=-2

x+2=(x-4)^2

x+2=x^2-8x+16 /-x-2

0=x^2+9x+14

x=14 és 2 a megoldóképlettel


Előre is köszi a segítséget.


2013. jan. 5. 22:59
 1/6 anonim ***** válasza:

2. x^4+x^2-20=0

a=x^2

a^2+a-20=0 --> (a+5)(a-4)=0, tehát a=-5 vagy a=4

mivel négyzetszám, csak a=4 jó, ebből x=2 vagy x=-2

2013. jan. 5. 23:08
 2/6 anonim ***** válasza:
3. Itt az egész (x+2) gyök alatt van, vagy csak az "x"???
2013. jan. 5. 23:10
 3/6 A kérdező kommentje:

köszi :)

az egész x+2 gyök alatt van

2013. jan. 5. 23:14
 4/6 anonim ***** válasza:

√(x+2)=x-4 /()^2 de ez nem ekvivalens, úgyhogy a végén ellenőrizni kell a kapott megoldásokat.


x+2=x^2-8x+16

0=x^2-9x+14

0=(x-2)(x-7)

Ebből x=2 vagy x=7, de ezeket ellenőrizni kell.

x=7 jó, de x=2 nem, tehát csak egy jó megoldás van: x=7

2013. jan. 5. 23:17
 5/6 anonim ***** válasza:

Az első feladat kiírásában ( a nevező elején) legalább két hiba van. Csináltam belőle egy hasonló feladatot. Így még van is értelme:

[link]

2013. jan. 5. 23:26
 6/6 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2013. jan. 6. 21:33