Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kémiások! Az a bajom a kémiai...

Kémiások! Az a bajom a kémiai egyenletekkel, hogy nem tudom a termékek vegyjelét. Ezeknek milyen szabályaik vannak?

Figyelt kérdés

Szóval tudom rendezni az egyenletet, akkor ha megvan adva a "végtermék" igazából arra irányul a kérdésem, hogy mi keletkezik mindenképp

-az egyesülésnél, (pl.:Na+Cl2 ezek még úgy mennek.)

-a fém-oxid+víz reakciónál (Al2O3+H2O)

-a nemfém-oxid+víz (SO2+H2O)

-a bomlásnál (CaCO3 vagy HgO)

-a fém+víz (Mg+H2O)

-és a fém+sav (Na+HCl)

szóval ezeknél, mi az ami mindenképp keletkezik?

kérlek segítsetek! előre is köszi!


2012. márc. 8. 20:42
 1/2 anonim ***** válasza:

hát, mondanám, hogy ezekre a dolgokra rá kell érezni. ha két anyag reagál, akkor szinte biztos, hogy valami kicsrélődés fog végbemenni


pl. Na + HCl = NaCl + 1/2H2


ha egy anyagot bontassz, akkor világos, hogy két különböző anyagra fog szétbomlani - valószínüleg két töltéssel rendelkező anyagra (a víz pl. nem)


CaCO3 --> Ca(2+) + CO3(2-)


ha korábbi kémiai tanulmányaidból emlékszel, hogy a mészkő neve kalcium-karbonát, akkor sejtheted, hogy bomláskor kalcium-ion és karbonát-ion keletkezik.


fém és víz rakcióit meg kell tanulni, hogy a víz azokkal a fémekkel reagál, amiknek -0,83 V alatt van a stanadrd potenciálja (ezt megtalálod a függvény táblázatokban)

ilyenkor gáz fejlődik és fémhidroxid lesz (na ezt pl. meg kell tanulni, mint egy sémát)


Mg + H2O --> MgOH + 1,5H2


na pl. az alumínium-oxidos reakciónak még nekem is utána kellett nézni, pedig faktos vagyok. úgy látom fémoxid keletkezik, tisztán. az Al2O3 nem reagál a vízzel, mert tömör oxidfelületet képez.


víz és nemfémoxid reakciójából mindig sav keletkezik


SO2 + H2O --> H2SO3 (kénes sav)

H2O + CO2 --> H2CO3

3H2O + P2O5 --> 2H3PO4



ezek legtöbbje megtanulható dolog, elvileg tanuljátok / tanultátok / tanulni fogjátok. legtöbbször van vmi szabály, ami alapján tudni fogod, mi történik (pl. Mg reakciója) de a legtöbb esetben rá lehet érezni.

2012. márc. 8. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen!
2012. márc. 8. 21:24

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!