Vektor- a 3szög belső szögeinek számítása, hogyan?


valamiért nem számolja ki a számológép a cosinust :@ pedig jól írom be és hülyeség jön ki ,pedig jól számoltam eddig már vagy 5ször átnéztem és nincs benne hiba...


és ebből kellene nekem az alfára rájönnöm


a háromszög belső szögeit számolom ki

adottak az oldalak vektorokban


AB=u (-5,2,1) BC=v (3,-3,1) AC=z (-2,-1,0)


2014. jan. 16. 21:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Hát... vannak kétségeim azzal kapcsolatban, hogy a számológéped rossz vagy te vétettél hibát. Nem radiánban van a számológéped?


Szögeket számolhatsz a google-el is:

[link]


A zárójelbe a szög értéke után írd, hogy deg, mert különben radiánban számol.

2014. jan. 16. 21:43
 2/2 A kérdező kommentje:

Megoldódott a probléma. Köszönöm szépen!

A megoldás:

Azt még elfelejtettem megkérdezni, hogy ezek térbeli vektorok-e de ezek szerint igen.


Ezek a vektorok definiálhatók úgy, mint egy téglatest testátlói, arról pedig tudjuk, hogy ha a;b;c oldalakkal rendelkezik, akkor √(a^2+b^2+c^2) a testátló hossza.


Ahogy a síkgeometriában (i;j) egységvektorokkal számoltunk, úgy a térben (i;j;k) egységvektorokkal, vagyis a koordináták meghatározzák azt a téglatestet, aminek a vektor a testátlója, ezért


|AB|=√((-5)^2+2^2+1^2)=√(25+4+1)=√30

|BC|=√((3^2+(-3)^2+1^2)=√(9+9+1)=√19

|CA|=√((-2)^2+(-1)^2+0^2)=√(4+1+0)=√5


Ezzel olyan háromszöget kapunk, aminek minden oldala ismert. Erre felírható a koszinusztétel; érdemes mindig a legnagyobb szögre felírni:


(√30)^2=(√19)^2+(√5)^2-2*√19*√5*cos(α)

30=19+5-√380*cos(α)

6=-√380*cos(α)

-0,3077935=cos(α)


Számológépbe beütjük; ügyeljünk arra, hogy DEG-ben legyen a számológép: α=107,926° (WA-val).


Egy másik szöget a szinusztétellel tudunk számolni:


sin(β)/sin(107,926°)=√19/√30

sin(β)=sin(107,926°)*√19/√30=~0,757189 (β biztosan hegyesszög)

β=49,217°


Mivel tetszőleges háromszög belső szögeinek összege 180°, ezért a harmadik szög 180°-107,926°-49,217°=22,857°-os.

2014. jan. 16. 23:04