Hogy kell azt bebizonyítani, hogy a derékszögű háromszög beírt körének átmérője mértani közepe az átfogó és az egyik befogó különbségének, valamint az átfogó és a másik befogó különbsége kétszeresének?

2009. dec. 1. 14:37
 1/6 anonim ***** válasza:
48%

Egyáltalán törvényszerű ez?


Tanultad vagy kitaláltad? Nem biztos hogy minden esetben így van...


De ha mégis vmi újat fedeztél fel, akkor azt neked kell elírni matematikai nyelven..


Mellesleg nem a tálesz tételt bonyolítottad fel egy kissé?

2009. dec. 1. 14:54
 2/6 anonim ***** válasza:
Thalész tétel megfordítása
2009. dec. 1. 15:06
 3/6 anonim ***** válasza:
ez a kérdés milyen feladatgyűjteményben van és hányas? csak mert nekem úgy rémlik h az utóbbi egy hónapban bizonyítottuk órán, de most meg nem találom:S
2009. dec. 1. 16:11
 4/6 anonim ***** válasza:
Hmmm...
2013. máj. 30. 21:37
 5/6 anonim ***** válasza:

Igen, törvényszerű.

A bizonyítása meg sokkal egyszerűbb, mint sokan gondolnák.


A feladat a

d² = 2(c - a)(c - b)

összefüggés igazolása derékszögű háromszög esetén.


A derékszögű háromszögre érvényes a következő - egyszerűen igazolható - összefüggés:

c = a + b - 2r

ahol

a, b - a két befogó

c - az átfogó

r - a beírt kör sugara

d - a beírt kör átmérője


Mivel

d = 2r

akkor átrendezés után a

d = a + b - c

összefüggés adódik.


Mindkét oldalt négyzetre emelve, egy kis rendezgetés és kiemelés után a bizonyítandó összefüggést kapjuk.


Ennyi! :-)


DeeDee

**********

2013. júl. 22. 20:48
 6/6 anonim ***** válasza:

Ennek a feladat-kiírásnak lassan saját története lesz:

[link]

2018. jan. 29. 18:45