Az a és b részét megcsináltam csak a c-hez szeretnék segítséget kérni!


Egy gyertyagyárban sokféle színű, formájú, és méretű gyertyát

készítenek. A folyékony, felhevített viaszt különféle formákba öntik. Az

öntőhelyek egyikén négyzet alapú egyenes gúlát öntenek, melynek

alapéle 5 cm, oldaléle 8 cm hosszú.

a) Számítsa ki ennek a gúla alakú gyertyának a térfogatát! (Az

eredményt cm3-ben, egészre kerekítve adja meg!) (4 pont)

Ezen az öntőhelyen az egyik műszakban 130 darab ilyen gyertyát

gyártanak.

b) Hány liter viaszra van szükség, ha tudjuk, hogy a felhasznált anyag 6

%-a veszteség? (Az eredményt egy tizedes jegyre kerekítve adja meg!)

(4 pont)

A gúla alakú gyertyákat egyenként díszdobozba csomagolják.

c) Hány cm2 papír szükséges 40 darab díszdoboz elkészítéséhez, ha egy

doboz papírszükséglete a gúla felszínének 136%-a?



2014. jan. 12. 11:42
 1/4 anonim ***** válasza:

kiszámolod a gúla felszínét, majd megszorzod 1,36-tal, majd ezt 40-el és megvan a 40 doboz...

ha a felszínnel van a gondod, akkor súgok, derékszögű háromszöget kell keresned a gúlán belül...

2014. jan. 12. 11:46
 2/4 A kérdező kommentje:

igen a felszínnel van a gond a többivel nem lenne...

A képlet megvan ,de nem bírom alkalmazni.Le tudnád vezetni a számolás menetét? Csak addig kellene ,hogy a felszín meglegyen. Tehát hogy számolom ki a gúla területét és a palástot?

2014. jan. 12. 12:53
 3/4 anonim ***** válasza:

Tehát ki kell számolnod az alapjának a területét, mivel négyzet:

T_alap=5*5=25cm^2

kell még a palást, ugye azok olyan háromszögek, amelyeknek az egyik oldala 5 cm, a két szára meg 8-8 centi... hogy kiszámold a területét kellene tudni a magasságot, amit ha berajzolsz, akkor az alsó 5 cm hosszú szakaszt felezi, tehát a derékszögű háromszöged befogói m; 5/2, átfogója 8 cm, innen pitagorasz:

m_a^2+2,5^2=8^2 ebből m_a=7,599 ~7,6 cm

ebből a háromszög terület:

T_háromszög=(a*m_)a/2=(5*7,6)/2=19 cm^2

és négy darab ilyen háromszöged van tehát a palást:

P=T_háromszög*4=19*4=76

én akkor innen menni fog...

2014. jan. 12. 13:26
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm !:) Ez így érthető !
2014. jan. 12. 13:36