Egy tekercs huzal tömege 18 kg, hossza 120 m. Vásároltunk belőle egy 4 kg 800 g-os darabot, melyet otthon kettévágtunk úgy, hogy az egyik darab tömege 60 dkg-mal nagyobb lett a másikénál. Milyen hosszú a két darab külön-külön?

2014. jan. 9. 06:19
 1/2 anonim ***** válasza:

4,8/18x120=32


ax0,15+0,6=(32-a)x0,15

ax0,3=4,2

a=14

b=18

2014. jan. 9. 06:44
 2/2 anonim ***** válasza:

Váltsuk át a feladatban szereplő mértékegységeket:


18kg=18000g

4kg 800g=4800g

60dkg=600g


4800 gramm huzalt kell két részre vágnunk úgy, hogy a két rész közti tömegkülönbség 600 gramm legyen. Ha a rövidebbik rész hossza x, akkor a másiké x+600, a kettő összege 4800:


x+x+600=4800 /-60; összevonás

2x=4200 /:2

x=2100 gramm a rövidebbik, 2100+600=2700 gramm a hosszabbik.


Ha 18000 gramm huzal hossza 120 méter, akkor 1 gramm huzal hossza 120/18000=1/150 méter. Így 2100 gramm huzal hossza 2100*1/150=14 méter, 2700 gramm huzalé pedig 2700*1/150=18 méter.

2014. jan. 9. 06:58