Egy téglalap kerülete 84 cm, átlója 30 cm. Mekkorák az oldalai?


2014. jan. 8. 14:37
 1/2 anonim ***** válasza:

Legyen a téglalap két oldala a és b, ekkor a kerület számolható a 2(a+b) képlettel, ami 84-gyel egyenlő, vagyis:


2(a+b)=84, 2-vel osztva a+b=42.


Az a, b és az átló derékszögű háromszöget határoznak meg, amire felírható a Pitagorasz-tétel:


a^2+b^2=30^2, vagyis a^2+b^2=900.


Ezzel kapunk egy kétismeretlenes egyenletrendszert:


a+b=42

a^2+b^2=900


Az első egyenletből b=42-a, ezt írjuk át a másodikba b helyére:


a^2+(42-a)^2=900 /zárójelbontás az (x+y)^2=x^2+2xy+y^2 képlettel

a^2+1764-84a+a^2=900 /900

2a^2-84a+864=0 /:2

a^2-42a+432=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletével megoldható: a1=(42+6)/2=24 és a2=(42-6)/2=18.


Ha a=24, akkor b=42-24=18, ha a=18, akkor b=42-18=24 az oldalak hossza (nem meglepő, hogy gyakorlatilag ugyanazt a megoldást kaptuk mindkét esetre).

2014. jan. 8. 14:57
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi! :)
2014. jan. 8. 22:06