Aki jó matekból nézzen be ide (? )


Valaki aki otthon van a matekban,levezetné ezeket a megoldásig?


A spanyol labdarugo-bajnokság őszi idényében amikor minden csapat egyszer játszott mindegyikkel,összesen 190 mérkőzésre került sor.Hány csapat vett részt a bajnokságban?



Egy téglalap egyik oldala 3dm-rel több a másik háromszorosánál.Az átló 1dm-rel hosszabb,mint a nagyobb oldal.Mekkorák a téglalap oldalai?



2014. jan. 7. 19:14
 1/5 anonim ***** válasza:

Ha n csapat volt az n-1-el játszott.

(n(n-1))/2=190

ezt kell megoldani. csak a pozitiv gyök jöhet szóba.

2014. jan. 7. 19:23
 2/5 anonim ***** válasza:

(nxn-n)/2=190


(3x+3)^2+x^2=(3x+4)^2

2014. jan. 7. 19:25
 3/5 A kérdező kommentje:
jézusom,minek nekem a matematika
2014. jan. 7. 19:26
 4/5 anonim ***** válasza:

Tegyük fel, hogy volt n csapat, ekkor minden csapat n-1 másik csapattal játszott, így n*(n-1) mérkőzést számoltunk meg. Viszont így minden mérkőzést kétszer számoltunk, mert például a Barca-Real meccset megszámoltuk úgy, hogy a Barcelona játszott a Reallal, utána meg a Real játszott a Barcelonával. Ezért osztunk 2-vel, így n*(n-1)/2 meccset játszottak a bajnokságban, összesen 190-et:


n(n-1)/2=190 /*9; zárójelbontás

n^2-n=380 /-380

n^2-n-380=0


Megoldóképletből minket csak az x=20 megoldás érdekel, tehát 20 csapat játszott a bajnokságban.

2014. jan. 7. 19:26
 5/5 anonim ***** válasza:

Legyen az egyik oldal x, ekkor a másik 3x+3, az átló pedig 3x+4. Tudjuk, hogy ezek egy derékszögű háromszöget határoznak, meg, ezért felírható a Pitagorasz-tétel:


x^2+(3x+3)^2=(3x+4)^2 /zárójelbontás

x^2+9x^2+18x+9=9x^2+24x+16 /-jobb oldal

x^2-6x-7=0


Megoldóképletből az x=7 érdekel minket, tehát a téglalap oldalai: 7dm, 7*3+3=24dm, átlója 24+1=25dm.

2014. jan. 7. 19:35