Hogy kell megoldani az alábbi matek feladatot?


[link]


Az a) és c) feladatok mentek,a b)-re lennék kíváncsi.

Előre is köszönöm!



2014. jan. 7. 15:58
 1/2 anonim ***** válasza:
Mindig +6 egységgel nő a kerülete... ugyebár hozzáteszel plusz egy sort alulra. a kerülnek megmarad az a része, ami eddig a piramis "teteje" volt, csak aláraksz egy sort, amitől igazából az alja is megmard, csak még 1-1 négyzet lesz a két szélén, aminek 3 szabad oldala van tehát 6-tal nő a kerület minden egyed lépésben... innentől szerintem menni fog ha az a; és a c; és ment... :)
2014. jan. 7. 17:00
 2/2 bongolo ***** válasza:

A c) nem jó.

A bal margón számoltad, ugye. A képlet jó, de a sorozat 39-edik eleme nem 39!

Jól felírtad a sorozatot: 1, +3, +5, +7, +9, ... Ha az ilyen 39 elemű sorozatnak vesszük az összegét, akkor pont a 39-edik alakzat területét kapjuk.

a₁ = 1

a₂ = 3 = 2·2 - 1

a₃ = 5 = 3·2 - 1

a₄ = 7 = 4·2 - 1

...

vagyis an = n·2 - 1


tehát   a₃₉ = 39·2 - 1


S₃₉ = (a₁ + a₃₉)/2 · 39 = (1 + 39·2-1)/2 · 39 = 39·39 = 1521


A b) pedig:

Számold össze a kerületeket: 4, 10, 16, 22, stb. Vagyis minden alkalommal 6-tal nő. Így a 39-edik kerülete ... rád bízom.

2014. jan. 7. 17:17