Határozzuk meg arg(z) és Arg(z) értékét a következő komplex számok esetében:

a.)z=cos π/3 - i*sin π/3

b.)z=-sin π/4 - i*cos π/4



2013. dec. 30. 14:45
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Ez egy sima
2013. dec. 30. 14:57
 2/12 anonim ***** válasza:
algebrai alak amit itt látsz, az hogy cos meg sin van ne tévesszen meg, írd át őket értékükre ha zavarnak. Onnan pedig csak egyszerűen át kell alakítani a megszokott módon. Ha nem megy, akkor rajzold fel koordináta rendszerben és máris egy alap trigonometria feladatot kaptál.
2013. dec. 30. 14:59
 3/12 anonim ***** válasza:

a/

z = cos π/3 - i*sin π/3 = cos (-π/3) + i*sin (-π/3)


--> φ = -π/3 = 5π/3

2013. dec. 30. 19:18
 4/12 anonim ***** válasza:

b/

z = -sin π/4 - i*cos π/4 = cos (π/4 + π/2) - i*sin (π/4 + π/2) = cos 3π/4 - i*sin 3π/4


z = cos (-3π/4) + i*sin (-3π/4)


--> φ = -3π/4 = 2π - 3π/4 = 5π/4

2013. dec. 30. 19:29
 5/12 A kérdező kommentje:
Lehet hulye kerdes, de ugye a feladat egy alpontja ket kerdessel rendelkezik, s mi ugye megadtuk az arg(z) - t. De mi az Arg(z)?
2014. jan. 1. 15:37
 6/12 anonim ***** válasza:

Az a pozitív szög, amit a koordináta-rendszerben ábrázolt komplex szám vektora bezár az x-tengely pozitív felével.


[link]

2014. jan. 1. 15:42
 7/12 A kérdező kommentje:
Ezt en ertem, mivel nekem is le van jegyezve, hogy arg(z) az a szog, viszont az is le van jegyezve, hogy nagy Arg(z)={arg(z)+zkπ / k eleme egesz szamok halmaza}. Na ezt hogyan irjuk fel?
2014. jan. 1. 15:45
 8/12 anonim ***** válasza:
zkπ helyett nem 2kπ van?
2014. jan. 1. 16:23
 9/12 A kérdező kommentje:
jaj de, elnezest. na s akkor hogyan is irjuk fel?
2014. jan. 1. 16:33
 10/12 anonim ***** válasza:

Ez a 2kπ tag csak a forgásszögek miatt van. Pl. 18°-nak (és bármely szögre igaz ez) pontosan annyi a szinusza, mint 378°-nak. Ugye hozzáadtam 1·360°-ot. De 738°-nak is ennyi a szinusza, 2·360°-ot adtam hozzá. Tetszőleges k·360° hozzáadása sem változtat a szögfüggvény értékén. k lehet negatív is, pl. sin 18° = sin (18° - 360°) = sin (-342°). Vagy sin 18° = sin (18° - 2·360°) = sin (-702°). Stb. k ϵ Z.


a/

z = cos π/3 - i*sin π/3 = cos (-π/3) + i*sin (-π/3)


--> φ = -π/3 = 5π/3


arg(z) = {5π/3 + k·2π | k ϵ Z}


b/

z = -sin π/4 - i*cos π/4 = cos (π/4 + π/2) - i*sin (π/4 + π/2) = cos 3π/4 - i*sin 3π/4


z = cos (-3π/4) + i*sin (-3π/4)


--> φ = -3π/4 = 2π - 3π/4 = 5π/4


arg(z) = {5π/4 + k·2π | k ϵ Z}

2014. jan. 1. 18:55
1 2