Matek házit sehogysem tudom megoldani? SOS (algebra, egyenletek)


Valaki tudna segíteni, lécci? Már mindenhogy próbálkoztam, sehogy nem jön ki egész szám. Holnapra kellene, annyira jó lenne ha valaki segítene! :)


5^(2*x)+25=5^(x+2)*5^x



2014. jan. 6. 17:25
 1/4 anonim ***** válasza:

Át lehet alakítani:


25^x + 25 = 25*5^x*5^x

azaz

25^x + 25 = 25*25^x

azaz

25 = 24*25^x

azaz

25/24 = 25^x

azaz

x = log_25(25/24)


és valóban nem lesz egész a megoldás.

2014. jan. 6. 17:35
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm.

Csak lenne egy kérdésem: hogy jött 24 oda?:O

2014. jan. 6. 19:51
 3/4 anonim ***** válasza:
25 körte - 1 körte = 24 körte
2014. jan. 6. 20:14
 4/4 anonim ***** válasza:

Valahogy úgy jött ki a 24, ahogy az előző is írja. Ha a 25^x-t elnevezzük körtének, akkor a bal oldalon 1 van belőle, a jobb oldlalon meg 25, és azt az egyet levonjuk mindkét oldalból.


Érdekes, hogy a nehezebb átalakítások mind világosak, ezt meg nem értetted?

2014. jan. 6. 22:03