Egy téglalap hosszúsága 8cm-rel nagyobb, mint a szélessége, területe pedig 105 cm (a négyzeten). Mennyi a téglalap kerülete?


2013. okt. 28. 17:06
 1/5 anonim ***** válasza:
44
2013. okt. 28. 17:10
 2/5 A kérdező kommentje:
kösz! De kérlek írd már le ,h hogy számoltad ki ?
2013. okt. 28. 17:12
 3/5 anonim ***** válasza:

^2: valami a négyzeten, például 5^2=25.


Nevezzük el az egyik oldalt x-nek, ekkor kedvünktől függően lehet a másik oldal x+8 vagy x-8 (az első esetben x-nek a rövidebbik oldalt, a másodiknál a hosszabb oldalt neveztük el x-nek). Most legyen a másik oldal x+8. Tudjuk, hogy egy a és b oldalú téglalap területe: T(téglalap)=a*b, ezért ennek a téglalapnak a területét x*(x+8)-cal számoljuk. A téglalap területe adott, 105cm^2, ezért már fel is írható az egyenlet:


x*(x+8)=105 /zárójelbontás

x^2+8x=105 /-105

x^2+8x-105=0 (kikötés: x>0, mivel egy téglalap oldaláról beszélünk, ami nem lehet nempozitív)


Megoldóképlettel: (-8+-gyök(8^2-4*1*(-105)))/(2*1)=(-8+-gyök(484))/2=(-8+-22)/2


x1=(-8+22)/2=7

x2=(-8-22)/2=-15, ez nem lehet.


Tehát az egyik oldal 7 centiméteres, a másik 7+8=15. 15*7=105, tehát jól dolgoztunk.

2013. okt. 28. 18:39
 4/5 anonim ***** válasza:
Ja, igen, a téglalap kerülete lemaradt: K(téglalap)=2*(a+b)=2*(x+x+8)=2*(7+15)=2*22=44 centiméter.
2013. okt. 28. 18:40
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2013. okt. 31. 21:09