X^2+px+36=0 Mennyi a p értéke ha?


x^2+px+36=0

Mennyi a p értéke ha:

a) 2 egybeeső gyöke van

b) 2 különböző gyöke van


nem értem magát a feladatot sem... p = 12 nem?


2014. jan. 5. 16:56
 1/9 anonim ***** válasza:

ird fel a diszkriminánst

a; b^2-4ac=0

b, b^2-4ac>0

2014. jan. 5. 17:08
 2/9 A kérdező kommentje:

És ez miért van így egyébként? Mi erre a magyarázat?

Bocsi, de hiányoztam és most pótolom :/

2014. jan. 5. 17:21
 3/9 A kérdező kommentje:
Egyébként köszi! :D
2014. jan. 5. 17:21
 4/9 anonim ***** válasza:

Mert a diszkrimináns határozza meg hogy egy másodfokú egyenletnek hány megoldása van.

ha D(diszrimináns)=0 akkor egy megoldása van

ha D>0 akor két megoldása van

ha D<0 akkor nincs megoldása.

2014. jan. 5. 17:33
 5/9 A kérdező kommentje:
Akkor x=1 és p = 12-vel ha 2 egybeeső gyöke van ugye?
2014. jan. 5. 17:36
 6/9 anonim ***** válasza:

Mert ha felírod ax^2 + bx + c = 0 és pofozgatod ezt egy kicsit akkor kapod, hogy ennek a megoldásai:


[-b+-sqrt(b^2 - 4ac)]/2a


Ebből diszkriminánsnak nevezik a gyök alatti tényezőt: b^2-4ac, ugyanis ennek vizsgálata sokat elárul a megoldásokról.


Ha ez kisebb nulla, akkor a gyökvonás nem értelmezhető, tehát nincs is megoldása az egyenletnek (illetve hát komplexek a gyökei), ha nulla, akkor a gyökvonás eredménye is 0, tehát kaptuk, hogy -b+0 / 2a, ami pontosan egy megoldás (vagy két egybeeső gyök). Ha nagyobb nulla, akkor viszont egyértelműen létezik a gyöke, legyen D és a megoldások: [-b+-D]/2a, ami mivel D nem nulla, ezért két egyértelműen különböző szám/gyök.


p=12 akkor lenne igaz, hogy ha ez egy kifejezés teljes négyzete lenne, de ez nem feltétlenül igaz. Lehet akár (x+7)^2 - 13 vagy x^2 + 36.

2014. jan. 5. 17:37
 7/9 anonim ***** válasza:

"Bocsi, de hiányoztam és most pótolom "

Mások már hét közben pótolták:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

2014. jan. 5. 17:43
 8/9 A kérdező kommentje:

Lécci írd le te hogyan oldanád le, vagyis levezetnéd?

Köszi!

2014. jan. 5. 17:45
 9/9 anonim ***** válasza:

Le lett írva már:


b^2 - 4ac-t kell vizsgálni. (feltéve, hogy ax^2 + bx + c alakban felírva)


itt: a = 1, b = p, c=36


b^2 - 4ac = 0

p^2 - 144 = 0

p^2 = 144

|p| = 12


Mivel itt pozitív p főegyütthatója, ezért (-12,12)-n kívűl pozitív a diszkrimináns, p=-12 vagy 12 esetén 0.


A gyöke amúgy p=12 esetén:

x^2 + 12x + 36 = (x+6)^2 -> -6

A gyöke p=-12 esetén:

x^2 - 12x + 36 = (x-6)^2 -> 6

2014. jan. 5. 17:50