Ezeket a feladatokat hogyan kell megoldani? Levezetné nekem valaki?


1. Adott a 975312 szám. Írjon be a számba valahová (esetleg elé vagy utána) egy számjegyet úgy, hogy

a kapott szám osztható legyen 468-cal!


2.Egymás után leírtuk az első 2014 pozitív egész számot.

a) Hány számjegyet írtunk le?

b) Töröljön ki 2014 számjegyet úgy, hogy a lehető legnagyobb szám maradjon! (Írja le a törlés

menetét!)


3.Oldja meg a következő egyenletet a valós számok halmazán!

*gyök alatt* x+1 - *gyök alatt* 9-x = *gyök alatt* 2x-12


4.Oldja meg a következő egyenlőtlenséget a valós számok halmazán!

x-1 x+3

____>____

x+2 x-2


5.Két osztály megtekintette Budapesten a Nemzeti Színházban a Johanna a máglyán című előadást. Az

egyik osztály 38 400 Ft-ot fizetett a jegyekért, a másik pedig, amelyik négy darabbal kevesebbet vett

– de 300 Ft-tal drágábban! – összesen 42 000 Ft-ot. Hány jegyet vett az egyik, illetve a másik

osztály, és darabonként milyen áron?


6.A kukutyini középiskola pókerbajnokságán 48-an indulnak. A versenyzőket

nyolc hatos csoportba sorsolják, ahonnan kétórai játék után a legtöbbet nyerő játékos jut a döntőbe.

A döntő nyolc versenyzője újabb kétórás játék során dönti el, hogy ki nyeri a versenyt, illetve ki lesz

a második és a harmadik (mindhárman különböző pénzdíjat kapnak). Hányféle összetételű döntő

lehetséges, illetve hányféleképpen alakulhat a végeredmény az első három hely szempontjából, ha

a) még a sorsolás előtt állunk;

b) már megtörtént a csoportba sorolás?



2014. jan. 5. 13:36
 1/6 anonim ***** válasza:

5/

Két osztály megtekintette Budapesten a Nemzeti Színházban a Johanna a máglyán című előadást. Az

egyik osztály 38 400 Ft-ot fizetett a jegyekért, a másik pedig, amelyik négy darabbal kevesebbet vett

– de 300 Ft-tal drágábban! – összesen 42 000 Ft-ot. Hány jegyet vett az egyik, illetve a másik

osztály, és darabonként milyen áron?


x Ft/jegy, illetve x+300 Ft/jegy

y db jegy, illetve y-4


x*y = 38400

(x+300)*(y-4) = 42000


xy = 38400

xy - 4x + 300y - 1200 = 42000


38400 - 4x + 300 y = 43200

4x = 300y - 4800

x = 75y - 1200


(75y - 1200)*y = 38400

75y^2 - 1200y - 38400 = 0

y^2 - 16y - 512 = 0


y > 0

y = 32


x = 1200


Az egyik osztály 1200 Ft/jegy áron vásárolt 32 db jegyet,

a másik osztály 1500 Ft/jegy áron vásárolt 28 db jegyet.


Ell.:

1200*32 = 38 400 Ft


1500*28 = 42 000 Ft

2014. jan. 5. 13:58
 2/6 anonim ***** válasza:

Íme, a 3.:


[link]

2014. jan. 5. 14:23
 3/6 Tom Benko ***** válasza:
1; A 468-at bontsd prímek szorzatára, az ezekkel való oszthatóságnak kell teljesülnie.
2014. jan. 6. 06:59
 4/6 anonim ***** válasza:

Íme, a 4.:


[link]

2014. jan. 6. 08:24
 5/6 anonim ***** válasza:

1/

Adott a 975312 szám. Írjon be a számba valahová (esetleg elé vagy utána) egy számjegyet úgy, hogy

a kapott szám osztható legyen 468-cal!


975312 = 2^4 * 3^2 * 13 * 521

468 = 2^2 * 3^2 * 13


975312 osztható 468-cal.


- Hogy a 9-cel való oszthatóság megmaradjon, 0-t vagy 9-et illeszthetünk csak be. Minden más számjegy elrontja a 9-cel való oszthatóságot.


- 9-et nem írhatunk a 2-es után, mert ez elrontaná a 4-gyel való oszthatóságot. Páros kell, hogy maradjon a szám.


- 0-át nem írhatunk az 1-es után, mert így már nem lenne osztható 4-gyel. 02 nem osztható 4-gyel.


Néhány esetet kell csak végigpróbálni úgy, hogy a kapott számot elosztom 13-mal. Két esetben lesz az eredmény egész szám.


- 9750312


- 9753120

2014. jan. 6. 12:29
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!:)
2014. jan. 9. 18:23