Kaloriméteres feladat: 5g 0 Celsius fokos jég és 1g 100 Celsius fokos gőz, milyen állapot lesz a kaloriméterben, az ilyen feladatokat hogyan kell megoldani? Valaki levezetné mert nem igazán értem


2013. máj. 13. 17:27
 1/5 Silber ***** válasza:

Kaloriméter - azaz kizárhatjuk a környezettel történő hőcserét.

Ellenben tudni kéne, hogy a jég olvadásponti-e, és a gőz telített vagy nedves gőz-e. Enélnél egzakt választ nem lehet adni.

2013. máj. 13. 18:03
 2/5 A kérdező kommentje:
igen minden ideális, csak egy alap feladat
2013. máj. 13. 18:18
 3/5 Silber ***** válasza:

Hát jó... Akkor olvadásponti, illetve forrásponti. Feltesszük, a hőkapacitás sem változik a hőmérséklet függvényében, azaz c.

Q1=Q2 (ami hő a gőzből eltávozik, azt a jég felveszi).

m1*c*(Tk-0)=m2*c*(100-Tk) (Tk - közös hőmérséklet)

m1*Tk=m2*100-m2*Tk

Tk*(m1+m2)=100m2

Tk=100*m2/(m1+m2)


Tk=100*0,001/(0,005+0,001)=16,67°C

Folyadék állapot lesz.

2013. máj. 13. 19:07
 4/5 A kérdező kommentje:
és az állapot változásos cucc mikor jönne be mármint mikor kell L*m -ekkel számolni meg ilyenek? de egyébként ilyen levezetésre gondoltam kösz
2013. máj. 13. 20:15
 5/5 Silber ***** válasza:

Az akkor van, amikor nem éppen olvadásponti, illetve forrásponti állapotból indulunk ki.

T.i.: Az anyagoknak létezik ún. fagyás- ill. forráshőjük. Ezek olyan plusz hőmennyiségek, amelyeket el kell vonni/hozzá kell adni a rendszerhez, hogy el tudjuk mozdulni az olvadás- ill. forráspontról.

Póriasan: olvadásponton ahhoz, hogy 0°C-os, "meleg" jégből csinálj 0°C-os "hideg" jeget (továbbhűtés céljából) el kell vonnod a fagyáshőt (olvadáshőt).

Forrásponton ahhoz, hogy 100°C-os, "hideg" gőzből csinálj 100°C-os "meleg" gőzt (további melegítés céljából) be kell vinned a forráshőt (rejtett hő, látens hő, párolgáshő).

2013. máj. 14. 07:25