Egy 2 mm átmérőjű üvegcsőben lévő higanyt átöntünk egy 1 mm átmérőjűbe.

Hogyan változik a „higanyszál” elektromos ellenállása?


A) Változatlan marad.

B) 2-szeresére nő.

C) 4-szeresére nő.

D) 16-szorosára nő



2014. jan. 3. 14:09
 1/5 A kérdező kommentje:
szerintem B, mert fordítottan arányos az ell. a keresztmetszettel. A megoldásban D van, de nem értem miért
2014. jan. 3. 14:11
 2/5 reptoid ***** válasza:

De te az átmérő változásával számoltál, nem a keresztmetszetével.

Másrészt figyelmen kívül hagytad, hogy a higanyszálad hosszabb is, ha keskenyebb csőbe gyömöszölöd, a hosszúság pedig egyenesen arányos az ellenállással.

2014. jan. 3. 14:26
 3/5 A kérdező kommentje:
nekem így 8x-osra jön ki
2014. jan. 3. 15:06
 4/5 reptoid ***** válasza:

Akkor valamit elszámolsz.


Nézzük először a keresztmetszetet:

első eset: átmérő 2 mm

Ekkor a sugár 1 mm, így a keresztmetszet 1^2 * 3,14 = 3,14 mm^2

második eset: átmérő 1 mm

ekkor a sugár 0,5 mm, így a keresztmetszet 0,5^2 * 3,14 = 0,785 mm^2


Egyszerű osztással láthatod, hogy negyedére csökkent a keresztmetszet, magyarán az ellenállás négyszeresére nő.



Most nézzük a hosszát:

egyszerűbb úgy számolni, ha kitalálsz neki egy harmadik dimenziót, így legyen a 2 mm-es átmőrőhöz tartozó Hg hossza 1 cm, vagy 10 mm

Ekkor a térfogata: 1^2 * 3,14 * 10 = 31,4 mm^3


Az esetek között a térfogat nem fog változni, így a második esetben is ennyi lesz a térfogat.


0,5^2 * 3,14 * (ismeretlen hosszúság) = 31,4

Itt ki kell jönnie a hoszúságra, hogy 40 mm.

Ha ezt most összeveted a vastag csőben lévő hosszúsággal, akkor láthatod, hogy ez is négyszeresére nőtt.


A négyszeres hosszúsággal még négyszerakkora lesz az ellenállás, így végül 4x4=16

2014. jan. 3. 15:18
 5/5 A kérdező kommentje:
köszönöm :)
2014. jan. 3. 15:20