Határértékszámításhoz kéne segítség rendbetenni fejemben a dolgokat. Valaki megpróbálná elmagyarázni?
Határértéket szeretnék számolni, eléggé kezdő vagyok, itt lenne a feladat:
aˇn=(3^(n+1) -(-1)^n +2^(2n+1))/(3*2^(2n+3)-3^(n-2)+20)
Remélem érthetően írtam le. Azért tettem zárójelbe, hogy egyértelműbbek legyenek a hatványalakban szereplő számok. Az eredmény 1/12-ed elvileg, csak nem értem hogyan kapjuk meg ezt az eredményt..
Amit tudok: hogyan kell kiszámolni: átalakítjuk a számlálót,nevezőt is, és a nevező legnagyobb hatványalakú tagjával leosztjuk az egészet. Ez megy. Azt nem értem, hogy a számláló -(-1)^n -es tagjával mit kezdjek? Nekem ez kicsit átverősnek tűnik, mert eddig úgy tudtam, hogy ha ilyen tag van a feladatban, akkor deriválnia kéne az eredménynek..
Itt a számláló domináns tagja 2*4^n, a nevezőé 3*8*4^n, csak el van dugva, mintha 2 hatvány lenne, pedig 2 a 2n-iken van!
Ilyen kifejezés pedig nincs:
"deriválnia kéne az eredménynek"
nem is tudom,mire gondoltál.
Sorozatot nem lehet deriválni, pláne egy eredmény nem tud deriválni :)
Előszőr is, én még olyanról nem hallottam, hogy derivál egy sorozat. Deriválni szoktam függvényeket, de deriváló sorozatról nam hallottam. Ellenbe oszcilálló vagy alternáló sorozatról igen. (Nem kizárt, hogy használják a szót ettől függetlenül)
Másodjára, a (-1)^n magában még nem jelent semmit. (-1)^n tényleg oszcilál. De ezt jegyezd meg, magát a jelenséget, hogy ugrál két pont közt és ezért nem fog tudni egyet meg közelíteni, ezt jegyezd meg.
Nézzünk egy pár függvényt: 2+(-1)^n: ez 1 és 3 közt fog ugrálni. Nincs nagy különbség. De pl (-1)^n/n. Ez váltogatni fogja előjelét, de különben 1/n-ként fog viselkedni és 0-hoz közeledik. Ha most 0-ról egyszere pozitív oldalról és negatív oldalról is közelit akkor ez mindegy. n+(-1)^n. Itt mindig n aktuális értékétől eggyel kevesebb vagy nagyobb lesz, de mivel n végtelenbe tart, ezért az a +-1 semmit nem változtat ezen.
Tehát (-1)^n tényleg oszcilál és ha ehhez hozzáadunk egy konstanst vagy ahhoz tartó részt, illetve szorozzunk ilyennel, akkor ezen nem változat semmit. De 0-hoz vagy végtelenbe tartó sorozatokkal már sok minden változhat.
a^n írjuk át átláthatóbb alakra: (hogy minden ^n legyen)
2*4^n + 3*3^n + - (-1)^n
________________________
24*4^n - (1/9)*3^n + 20
Előszőr egy absztraktabb megközelítés:
Ha végtelenbe megyünk, akkor 4^n sokkal nagyobb lesz, mint egy konstans vagy akár 3^n. (Egyszerúen mert a gyorsulásának a mértéke is nagyobb), tehát ezek a tagok elhagyhatóak, nem lényegesek határérték szempontjából.
Kapjuk, hogy ennek a határétéke
2*4^n / 24*4^n = 1/12
Itt a kulcsszó a nagyságrend: végtelenben 4^n annyival nagyobb lesz, mint 3^n vagy egy konstans, hogy az, hogy én hozzáadom-e vagy kivonok belőle 213432*3˘n-t vagy éppen -1-t +1-t, az teljesen mindegy.
Amit te mondtál módszer itt nem teljesen korrekt: ez már nem x polinomja, szóval nincs "legnagyobb hatványú" alak, de nagyon hasonlóan müküdik az exponenciális kifejezések polinomjai is: előszőr egységesíted a kitevőt, majd leosztasz a legnagyobb alapúval (és most precízen is meglátod miért nem számít a többi tag)
2 + 3*(3/4)^n + -(-1/4)^n
________________________________
24 - (1/9)*(3/4)^n + 20/4^n
(3/4)^n hova tart? 0!
(-1/4)^n hova tart? 0! (bár folyton ugrál alá-felé)
20/4^n? 0!
Ezeket nyugodtan be lehet helyettesíteni:
Kaptuk, hogy a határérték:
2+3*0-+0 / 24-(1/9)0 + 0
Ami 2/24, ami 1/12
Remélem így érthetőbb!
XD húbasszus télleg nagy hülyeséget írtam :D divergál-t akartam írni, ehelyett derivál lett :S ezdegáz...
Szóval bocsi, bevallom jót röhögtem magamon :D
Mindkettőtöknek köszi! Pláne a 2.nak :) Igen, így már teljesen tiszta! Köszönöm, hogy időt szántál a kérdésre! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!