Hogyan kell ezt integrálni?


[link]


ez a feladat. na addig megvan hogy integrálni kell, de hogyan? :)



2013. dec. 29. 13:41
 1/5 anonim ***** válasza:
2013. dec. 29. 13:42
 2/5 anonim ***** válasza:
2013. dec. 29. 13:43
 3/5 anonim ***** válasza:

bocsi, így

[link]

2013. dec. 29. 13:43
 4/5 anonim ***** válasza:
Deriváld a nevezőt, ha ez sem segít, akkor kezd az elejétől az integrálást.
2013. dec. 29. 13:51
 5/5 bongolo ***** válasza:

A tört számlálója a nevezőjének a deriváltja (pontosabban a derivált harmada, de az mindegy). Vagyis f'/f alakú a tört. Annak a primitív függvénye pedig ln f. (az 1/3-ot még bele kell kombinálni...)


De megcsinálhatod helyettesítéssel is: Ha bevezeted az u=e^3x - 3x helyettesítést, akkor így alakul a megoldás:

du/dx = 3e^3x - 3

du = 3(e^3x - 1) dx


∫ (e^3x - 1)/(e^3x - 3x) dx = ∫ 1/u · 1/3 · 3(e^3x - 1) dx = 1/3·∫ 1/u du


Ezt már könnyű deriválni, aztán u helyébe visszaírod az x-es kifejezést.

2013. dec. 29. 22:03